Haber Detayı
04 Ekim 2020 - Pazar 17:26
 
11 İLÇENİN ÇÖPÜ ÇORLU'YA TAŞINACAK
Tekirdağ’ın 11 ilçesinin çöpü Çorlu’ya taşınacak. Çöplerin toplanacağı katı atık tesisi önce Süleymanpaşa’ya yapılmak istendi ancak Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel istmedi. Daha sonra Çerkezköy’ün Kızılpınar mahallesine yapılmak istendi bu kez Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay karşı çıktı. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’ün çöplerin Çorlu’ya taşınmaması için yaptığı girişim sonuçsuz kaldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çorlu – Tekirdağ yolunda bulunan alana çöplerin taşınması için çalışma başlattı
Haberi


İZZET MEDE – Tekirdağ’ın 11 ilçesinin çöplerinin Çorlu yerleşim merkezine yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan Çorlu – Tekirdağ yolu üzerinde bulunan alana yapılması için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi çalışmalar başlattı. Çöplerin Süleymanpaşa veya Çerkezköy’e taşınması isteniyordu ancak Süleymanpaşa ve Çerkezköy belediye başkanları karşı çıkınca çöplerin Çorlu’da yapılacak katı atık tesisine taşınması için çalışmalar başlatıldı. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un çöplerin Çorlu’ya taşınmaması için uğraştığı ancak bu konuda başarısız olduğu belirtildi. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt yüksel ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ilçelerine katı atık tesislerinin taşınmaması için tepki gösterdiler ve ilçelerine çöplerin taşınmasını engellediler.

Çöplerin Çorlu’ya taşınacağı alan kent merkezine 2 kilometreden daha az bir mesafede bulunuyor. Katı Atık Tesisi, Çorlu Park Evleri’nin de bulunduğu toplu konutlara yakın bir alanda kuruluyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, birkaç gün önce yaptığı açıklamada Süleymanpaşa’da bulunan Demirli Katı Atık Tesisleri’nde çöp depolama kapasitesinin bitmek üzere olduğunun acil çözüm bulunmazsa bir yıl sonra Tekirdağ’da çöpün döküleceği alan kalmayacağını belirtmişti. Başkan Albayrak, Tekirdağ Valiliğini, Tekirdağ milletvekillerini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile ilçe belediye başkanlarına bu konuda yapılan çalışmalara destek verilmesini istemişti.

Başkan Albayrak şu açıklamayı yapmıştı,“Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Demirli Katı Atık Düzenli Depolama Sahası 2. Lotunun fiziki olarak 12 aylık depolama kapasitesi kaldı. Söz konusu tesise 3. Lot yapımı için Orman Genel Müdürlüğü’nden 2,5 yıl önce ön izin alınmış olmasına rağmen İl Mahalli Çevre Kurulundan yer seçimi uygunluk kararı alınamadığı için Entegre Katı Atık Tesisleri izin, onay ve yapım çalışmaları başlatılamıyor.

2014 yılında Tekirdağ Valiliği tarafından Tekirdağ ili genelinde bulunan 1 katı atık düzenli depolama tesisi, 1 rehabilite edilmiş vahşi çöp depolama sahası, ilçe ve belde belediyelerine ait 43 vahşi depolama sahası Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin sorumluluğuna verildi. Yine 2014 yılında tarafımızdan alınan İş Termin Planı ile 3 yıl içinde bütün vahşi depolama sahalarının kapatılması, aktarma istasyonlarının kurulması ve il geneli bütün evsel katı atıkların Demirli Düzenli Depolama Sahasına getirilmesi istendi.

Kurumumuzca vahşi çöp depolama uygulamasına 2014 yılından 2017 yılına kadar aşamalı şekilde son verildi.

% 200 doluluk oranına ulaşmış bir halde 2014 yılında mülga Tekirdağ Belediyesi’nden devralınan Demirli Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda tarafımızca 2’nci lot sahası yapıldı. 3 ilçe için tasarlanan 2’nci lot sahası, tarafımızdan alınan İş Termin Planına göre vahşi çöp sahalarının kapatılması nedeniyle 2017 yılı Eylül ayından bu yana 11 ilçeye hizmet veriyor. 2020 yılı Ağustos ayı itibariyle Demirli Katı Atık Düzenleme Sahası’nda proje kapasitesi bakımından doluluk oranı % 135 düzeyine ulaşarak kapasitesini aştı.

11 ilçe ve 361 mahalleden oluşan ve nüfusu 1 milyonu aşan ilimizde kış aylarında evsel katı atık miktarı ortalama günlük 1.200 ton, yaz aylarında ise ortalama günlük 1.400 – 1.500 tondur. 3. Lot sahasına izin verilmezse yaklaşık 12 ay sonra çöp koyacak bir düzenli depolama alanımız kalmayacak.”

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: 11, İLÇENİN, ÇÖPÜ, ÇORLU'YA, TAŞINACAK,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı