Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 17:06
 
AÇLIK GREVİ YAPAN MAHKUM YAŞAMINA SON VERDİ
Tekirdağ Cezaevi’nde bulunan ve 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Zülküf Gezen'in yaşamına son verdiği bildirildi...
Gündem Haberi


Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 1 Mart’tan itibaren süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren Zülküf Gezen’in dün gece yaşamına son verdiği öğrenildi. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Gezen’in cenazesi Namık Kemal Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Haberi alan Gezen ailesi, cenazeyi almak için İstanbul’a geldi. Cenaze Atatürk Havalimanı’ndan Diyarbakır’a götürülecek.

HDP’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise “Zülküf Gezen, Tekirdağ cezaevinde tecridi protesto etmek amacıyla hayatına son verdi. Kritik evreye giren açlık grevi eylemlerinde yaşanacak olumsuzluklar yeni acıları beraberinde getirecektir. Benzer acılar yaşanmadan iktidarı sorumlu davranmaya ve tecridi kaldırma talebini yerine getirmeye, toplumu ise duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bundan sonra yaşanacak her türlü olumsuzluğun ve can kaybının siyasi sorumlusu adım atmayan iktidar olacaktır” ifadelerini paylaştı.

MÜEBBET VE 109 YIL CEZA

Diyarbakır’ın Balıkçılarbaşı Semti’nde 10 Ekim 2007 yılında bir polisin yaşamını yitirdiği ve 2’si polis 6 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan saldırı ile ilişkisi bulduğu gerekçesiyle Zülküf Gezen hakkında açılan dava 19 Şubat 2010’da Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde karara bağlandı.

Mahkeme heyeti, Zülküf Gezen’in TCK’nin 82/1 maddesi gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ayrıca patlama olayında 5 kişinin yaralanmasına ilişkin de TCK’nın 35. maddesi gereğince “Eyleminin teşebbüs aşamasında kalmış olması, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı göz önüne alınarak”, her bir kişinin yaralanması nedeniyle 20’şer yıldan toplam 100 yıl hapis cezası verildi. Ayrıca eylemin “Suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmiş olması” iddiasıyla 5 yıl hapis cezası ve bin gün adli para cezası verildi. “Mala zarar vermek” iddiasıyla 1 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, bu cezayı artırarak 4 yıl 6 aya çıkardı. Gezen’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve toplam 109 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü PKK hükümlüsü Zülküf Gezen'in Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ndeki intiharıyla ilgili bazı internet siteleri ve sosyal medyada ortaya atılan, “Tecride karşı açlık grevinde olan Zülküf Gezen'in fedai eylemi gerçekleştirdi” iddialarını yazılı açıklamayla yalanladı. Gerçeğe aykırı haberler nedeniyle açıklama yapılması gerekliliği doğduğu ifade edilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"16.03.2019 günü saat 23.57 sıralarında Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, PKK silahlı terör örgütü hükümlüsü olarak barındırılan Zülküf Gezen'in kendisini koğuş banyosunda çamaşır ipi ile asmak suretiyle intihar ettiğinin tespit edilerek, bilgi verilmesi üzerine derhal soruşturma işlemlerine başlanılmıştır. İcra edilen soruşturma kapsamında; banyodan gelen sesler üzerine müteveffa ile aynı koğuşta bulunan diğer iki hükümlünün, şahsı ipten aldıktan sonra kurum idaresini haberdar ettiği, kurumda hazır bulunan 112 Acil ekibinin şahsa derhal müdahale ettiği ancak şahsın tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği tespit edilmiştir. Müteakiben adı geçenin cenazesi hastaneye kaldırılmış ve cumhuriyet savcısı nezaretinde otopsi işlemi icra edilmiş, olaya tanık olan iki hükümlünün de ifadeleri alınmıştır. Olayla ilgili olarak soruşturma titizlikle yürütülmektedir."

Açıklamada ayrıca "Bir kısım internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında ifade edildiği gibi sözde 'tecride karşı fedai eylemi' söz konusu değildir" denildi.

Kaynak: Odatv.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AÇLIK, GREVİ, YAPAN, MAHKUM, YAŞAMINA, SON, VERDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı