Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 22:25
 
BELEDİYEDEN CHP'Lİ TOPRAK AİLESİNE 200 MİLYON LİRALIK İMAR RANTI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ve CHP Çorlu Belediyesi Meclis üyesi Hasan Toprak’a ait iki arazide belediyelerce yapılan özel imar değişiklikleri ile yaklaşık 200 milyon lira rant sağlanacağı iddia ediliyor. Toprak ailesine ait 70 dönümlük araziye dev plaza yapmaları için özel imar izni çıkarılırken bitişiğindeki arsalara sadece 3 katlı konut yapma izni verildi.
Haberi


İZZET MEDE - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak ile uzun yıllardır CHP Çorlu Belediye Meclis Üyesi olan iş adamı Hasan Toprak’a ait arazilere belediye tarafından yapılan imar değişiklikleri ile yüzlerce milyon lira rant sağlanacağı iddia ediliyor.

5 MİSLİ FAZLA İNŞAAT İZNİ VERİLDİ

Çorlu Önerler Mevkii’nde bulunan Toprak ailesine ait bir arazinin yapılan imar değişikliği ile değerinin 5 kat arttırıldığı geçtiğimiz günlerde gündeme getirilmişti. 11 bin 869 metrekare araziye emsallerinin iki buçuk katı yapı izninin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında CHP’li üyelerin oyu ile verilmişti. Bu imar değişikliği ile Erdoğan Toprak ve Hasan Toprak’ın yaklaşık 50 milyon lira rant elde edileceği belirtiliyor. Toprak ailesinin buraya özel bir hastane kuracağı açıklanmıştı.

Çorlu’nun tanınan emlakçılarından Rıdvan Meriç, yandaş birilerine 50 milyon lira rant sağlanırken diğer vatandaşların haklarının gasp edildiğini belirterek şu açıklamayı yapmıştı,” Buranın imarı emsal 0,40, h 9.50 yani en fazla 3 kat imarlı bina yapılabilir. Burası ayrıca 11 bin 869 m2 arsa. Yapılan imar değişikliği ile 5 misli imar artıyor. Emsal 0,40 değişiyor emsal 2,0 oluyor. Yani 4 bin 747 m2 inşaat yapılması gerekirken, bu imar değişikliği ile 23 bin 738 m2 inşaat yapılıyor. 5 misli fazla inşaat yapılıyor. Buranın ortalaması bin TL olsa 47-50 milyon TL gibi bir rakam çıkıyor.
Emsal 0,40 arsanın değeri başkadır, 0,80’nin başkadır, 2,0’ın başkadır. Burada şimdi bir arsanın değeri dilekçe ile 5 misli artırılabilir mi? Ben merak ediyorum bu arsa kimin? Birilerine 50 milyon TL rant sağladılar. Keşke bu arsa belediyenin olsa da emsali 2,0 değil 4,0 yapsalar 100 milyon TL belediyenin kasasına girse.”

TOPRAK AİLESİNE DEV PLAZA İZNİ DİĞERLERİNE 3 KAT İZNİ

Toprak ailesinin, bu arsanın imar değişikliğinin Çorlu Belediyesi tarafından yapılmasını istediği ancak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un bu teklife sıcak bakmadığı bu nedenle işin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisi aracılığıyla bitirildiği ifade ediliyor.

Erdoğan Toprak ve Hasan Toprak’a esas büyük rantın yine Önerler Mevkii’nde, Outlet 212 yanında bulunan dev arazide sağlanacağı iddia ediliyor. Çorlu – İstanbul yolu üzerinde, yola sıfır konumundaki Toprak ailesine ait 70 dönümlük ticari araziye de Çorlu Belediyesi tarafından yapılan özel imar değişikliği ile en az 150 milyon lira rant sağlanacağı iddia ediliyor. Bu iki arsada yapılan imar değişiklikleri ile Toprak ailesinin cebine yaklaşık 200 milyon lira ek paranın gireceği ifade ediliyor. Toprak ailesinin arazisine ticari alan emsal bir ve yükseklik serbest izni verilirken aynı bölgedeki diğer arsa sahiplerine ise en fazla 3 kat konut yapma izni verildi. Toprak ailesinin bu araziye yüksek katlı dev plazalar, alışveriş merkezi ve ayrıca bir otel yapma düşüncesi olduğu belirtiliyor.

TOPRAK AİLESİ İÇİN ÖZEL İMAR İZNİ ÇIKARTILDI

Özel ticari imar uygulamasının Çorlu Belediyesi tarafından sadece Toprak ailesine ait 70 dönümlük arazi için yapıldığı bitişik arsa sahiplerinin müracaatlarının ise red edildiği ifade edildi. Toprak ailesinin bitişiğindeki arsa sahibinin aynı haktan yararlanmak için Çorlu Belediyesi’ne yaptığı müracaatın red edilmesi üzerine durumu mahkemeye taşıdı. Mahkeme, Çorlu Belediyesi’nin Toprak ailesine yaptığı özel imar uygulamasını eşitlik ilkesine aykırı olduğuna karar verdi. Ancak Çorlu Belediyesi, belediyenin bir eksiği ve kusuru olmadığını sorunun sadece ticari alan miktarının kent geneline göre hesaplanmamsından kaynaklandığını belirtti. Yani Toprak ailesi 20 – 30 katlı plazalar kurma imkanına sahip olacak, bitişikte ki arsa sahipleri en fazla 3 katlı konut yapabilecekler. Toprak ailesinin bu özel imar iznini daha önceki belediye başkanları döneminde aldığı öğrenildi.

RANT NEDEN HEP TOPRAK AİLESİNE SAĞLANIYOR?

Konu ile ilgili görüştüğümüz bir siyasetçi ise şu değerlendirmeyi yaptı, “Bazı kişilere belediye başkan adayı yapma sözü karşılığı bu özel imar durumlarının sağlandığı konuşuluyor. Yapılan uygulamalara bakarsak bu konuşmaların doğru olduğu ortaya çıkıyor. Özel imar durumu neden hep CHP’li Erdoğan Toprak ve Hasan Toprak için uygulanıyor. Bitişikteki arsa sahibi de belki CHP’li ama siyasi gücü yok demek ki. Bunun başka açıklaması varsa biri açıklasın. Size sorayım Hasan Toprak uzun yıllardır garantili sırada belediye meclis üyesi adayı gösteriliyor. Peki bu arkadaşın hikmeti nedir? Çorlu’ya ya da partililere çok mu hizmeti olan biri? Şahsen ben hiç böyle bir şey görmedim. Öyle görünüyor ki tüm mesele yukarıda ki siyasi güç. CHP’li arkadaşlar hep AK Parti’yi rant sağlamakla suçluyorlar. Toprak ailesine özel imar izinleriyle sağlanan bu büyük rantları nasıl açıklayacaklar.

Toprak ailesine ait 70 dönümlük araziye 20 – 30 katlı plazalar yapma izni ver, ticari imar izni ver ama bitişiğindeki adama en fazla 3 kat konut yapma izni ver. Bu hangi vicdana sığar? O bölgede daireler 300 – 400 bin liradan başlıyor. Topraklar alışveriş merkezi ve konut yaparlarsa orada bir dairenin fiyatı 500 – 600 bin liradan başlar. Dükkanların fiyatlarını artık siz hesaplayın. 70 dönümlük dev alanda yapılacak plazalarda sağlanacak rant birkaç yüz milyondan aşağı olmaz. Hesap ortada. Bence belediye ya o izni iptal etsin ya da o bölgede herkese aynı hakkı tanısın. Yoksa vebali ağır olur.

Benim bildiğim Ahmet Sarıkurt bu tür işlerden uzak duruyor. 70 dönümlük alana Sarıkurt’tan önce özel imar izin verildi. Hastane yapılacak alana da Başkan Sarıkurt bulaşmak istemedi. Bu kez durumu Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne getirdiler ve orada Toprak ailesinin istediği karar çıkartıldı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararı ile Toprak ailesinin hastane yapacağı 11 bin 869 metrekare araziye 5 misli fazla yapı izni verildi. Bu karar nedeniyle Toprak ailesinin cebine bu arsadan gireceği rantın 50 milyon lira civarında olacağı söyleniyor. Boşuna rant toprakta dememişler. “

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: BELEDİYEDEN, CHP'Lİ, TOPRAK, AİLESİNE, 200, MİLYON, LİRALIK, İMAR, RANTI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı