Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 02:56
 
BELEDİYELER BANKLARI KALDIRIYOR
Koronavirüs nedeniyle belediyeler meydan ve parklardaki bankları kaldırıyor. Edirne Belediyesi bankları metal çitlerle çevirerek vatandaşların oturmasını engelledi.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Kırklareli Belediyesi koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için tedbirler almaya devam ediyor.

Ekipler salgının yayılmasının önüne geçmek için kent genelindeki taksi durakları, minibüsler, ibadethaneler, okullar ve otogar gibi halkın en çok kullandığı toplu yaşam alanlarını dezenfekte etmesinin yanı sıra vatandaşlara, koronavirüsü anlatan uyarıların yer aldığı broşürlerde  dağıtıyor.

Dezenfekte ve bilgilendirme çalışmalarının ardından tüm uyarılara rağmen yurttaşların banklarda oturduğu bilgisine ulaşan ekipler, harekete geçti.

Ekipler, beton zemine montajlı bankları söktükten sonra kamyonetle belediye şantiye alanına götürdü.

Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, vatandaşların sağlığını korumak için tedbirler almaya devam ettiklerini söyledi.

Kalabalık alanlardan herkesin uzak durması gerektiğini aktaran Kesimoğlu, salgının yayılmasını önlemek için vatandaşların evlerinden zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamasını istedi.

Kesimoğlu, kent genelindeki parklar ve çeşitli alanlarda bulunan bankların kaldırıldığını ifade etti.

Kırklareli Belediyesi'nin bu çalışmasının ardından vatandaşlardan da olumlu tepkiler geldi.

Uzunköprü’de için meydan ve parklardaki banklar kaldırıldı

Uzunköprü'de korona virüs tedbirleri kapsamında yetkililer tarafından yapılan tüm duyurulara rağmen vatandaşların özellikle Telli Çeşme Meydanı, Atatürk Parkı, Adalet Meydanında bulunan banklar, geçici bir süre ekipler tarafından kaldırıldı.

Halk sağlığının korunması ve salgına karşı alınması gereken önlemlerin başında gelen sosyal mesafe kuralına uymayan vatandaşlarımız için gerçekleştirilen uygulamaya bazı vatandaşlar tepki göstererek, oturacak başka yer kalmadığını, evde de canlarının sıkıldığını söylerken, bazı vatandaşlar da bankların kaldırılmasının doğru olduğunu ifade ederek, yetkililerin açıkladığı kurallara uyulması çağrısında bulundu.

Uygulama ile ilgili olarak konuşan Belediye Başkanı Özlem Becan: “Vatandaşlarımıza evde kalmaları konusunda hem sosyal medya hesaplarımız, hem de billboard, afiş ve yerel basın üzerinden gerekli uyarıları yapıyoruz. Bu salgının yayılmasını önlemek amacıyla ciddi bir şekilde önlemler alıyoruz. Ancak halkımızın alacağı bireysel önlemlerde en az bizim aldığımız önlemler kadar önemli. Vatandaşlarımız lütfen zorunlu olmayan haller dışında sokağa çıkmasınlar. Evinde kal. Sağlıkla kal Uzunköprüm” dedi.

EDİRNE'DE TEL ÖRGÜ ÇEKİLDİ

Edirne Belediyesi, geçtiğimiz günlerde altında logar kapakları olan banklar haricinde; Saraçlar Caddesi ve tüm parklardaki bankları toplamıştı. Ancak yapılan tüm duyurulara rağmen özellikle riskli grup içinde yer alan yaşlı nüfusun dışarı çıkıp, banklarda oturma ısrarı nedeniyle söz konusu banklara tel örgü çekildi.

Tüm dünyada hızla yayılan ve ülkemizde de tespit eden Koronavirüsü alarmının ardından Edirne Belediyesi risk grubu içerisinde yer alan yaşlıların toplu halde banklarda oturmasını önlemek için Saraçlar Caddesi ve tüm parklardaki bankları kaldırarak, ‘Evinde Kal’ çağrısında bulunmuştu.  Edirne Belediyesi, Saraçlar Caddesi’ndeki tüm bankları kaldırırken, sadece altında logar kapağı olan bankları, herhangi bir tehlikeye sebep vermemek için bırakmıştı. Ancak özellikle yaşlı nüfusun tüm uyarılara rağmen Saraçlar Caddesi’ne gelmesi, söz konusu banklarda oturması üzerine; Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatlarıyla bu banklara tel örgü çekildi.

Başkan Gürkan, tüm vatandaşları bir kez daha uyararak, “Küresel bir sorun olan Koronavirüsü tehlikesini atlatılana kadar, lütfen evinde kal. Hepimizin sağlığı buna bağlı” dedi.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: BELEDİYELER, BANKLARI, KALDIRIYOR,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı