Haber Detayı
27 Mayıs 2018 - Pazar 01:48
 
ÇERKEZKÖY'ÜN ATIKSUYU ARTIK DERELERİ KİRLETMEYECEK
Çerkezköy İlçesinin Evsel Atıksuyu Artık Doğrudan Derelere Deşarj Edilmeyecek.
Gündem Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor. Arıtma tesisinde arıtılarak standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj ediliyor. Tamamlanan projenin açılış töreni Çerkezköy Atıksu Terfi Merkezi (TM1) İstasyonunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Büyükşehir Genel Sekreteri Oral Karakaya, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr. İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, İller Bankası yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Çerkezköy’lü vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Bugün bana göre Çerkezköy için tarihi bir gün. Yıllarca Çerkezköy’ün evsel atıksuyu doğrudan derelere deşarj olmaktaydı. Ama bugünden sonra Çerkezköy ilçe merkezimizin atıksuyu ve ek olarak Kızılpınar Mahallemizin atıksuyu artık doğrudan derelere değil, önce terfi merkezimize ardından Çerkezköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine iletilecektir. Yani yaptığımız bu yatırımla Çerkezköy’ümüzün atıksu problemini çözüyoruz.

Yaklaşık bir yıl önce Çerkezköy İlçesi Kanalizasyon İnşaatının temeli atıldı ve hızlıca çalışmalara başladık. Proje kapsamında Kızılpınar Mahallemize yaklaşık 69.000 metre kanalizasyon şebeke hattı döşendi. Çerkezköy’ün atıksuyunu terfi merkezine getirecek olan 4.163 metre atıksu kolektör hattı imalatı yapıldı. Atıksu terfi merkezinden arıtma tesisine atıksuyu iletecek olan 1 kilometre uzunluğunda terfi hattı yapıldı.

Çerkezköy ilçe merkezi, Kızılpınar Mahallesi, Kapaklı ilçesinin Bahçelievler ve Pınarça Mahallelerinin atıksuyu Atıksu Terfi Merkezine (TM 1) gelmektedir. Ayrıca gelecekte kanalizasyon şebeke çalışması yapmayı planladığımız Veliköy Mahallemizin atıksuyu kolektör hattı aracılığıyla Atıksu Terfi Merkezine (TM 1) getirilecektir. Buradan da Çerkezköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine iletilecektir.

Atıksu Terfi Merkezi (TM 1) 13 metre çapında ve 7.5 metre derinliğinde olup, 4 adet pompa ve yine gelecekte ihtiyaç duyulması halinde bir yedek pompa bulunmaktadır. Tesisimizde SCADA otomasyon sistemi mevcut. SCADA sayesinde tesisimizi uzaktan kontrol etme ve gözlemleme imkânımız da olacak. Tesisimizde 1 adet 500 kW jeneratör, 1 adet hava tankı, 1 adet 1.000 kW trafo, 1 adet beton muhafazalı trafo köşkü ve 1 adet kompresör bulunmaktadır.

Çerkezköy atıksu ve terfi merkezimiz kapasite olarak 2034 yılına kadar 750 lt/sn, yani saniyede 700 litre suyu alıp ince ve kaba ızgaralardan geçirip atık su arıtma tesisine basacak bir kapasitededir. 2049 yılına kadar 1.200 lt/sn'lik debiyle çalışarak faaliyetini sürdürecektir. 2018 yılı itibariyle tesisimiz yaklaşık 600 lt/sn debi ile çalışarak 200.000 nüfusa hizmet edebilir durumdadır. Nüfus artığında bunu ilavelerde beraber, 750 lt/sn ve en nihayetinde de 1.200 lt/sn debiye çıkarabilecek bir kapasiteye sahiptir.

İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hem Kapaklı hem de Çerkezköy’ün tüm atık suyunu arıtabilecek bir kapasitededir. Kapaklı ve Çerkezköy bölgesinin atıksuları İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine gitmiş olacak. Gerçekten bölge için çok önemli bir yatırım. Bu çalışmalarda bize önderlik eden, yatırımın gerçekleşmesinde desteğini talimatlarını yardımlarını esirgemeyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak'a, bu yatırımın burada gerçekleşmesi için her türlü desteği veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay'a, bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen, beraber çalıştığımız İller Bankasının İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün değerli temsilcilerine ve kontrol mühendislerine, tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ediyorum.

TESKİ olarak çalışmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar iyi bir performans ortaya koyduk. Sayın Başkanımızın önderliğinde 2.045 kilometrelik bir altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Tekirdağ genelinde 620 milyonluk bir altyapı hamlesini gerçekleştirdik. Bu sayede gerçekten altyapı problemleri çözülmüş bir il olma yolunda önemli mesafeler aldık. Çerkezköy ile ilgili önümüzdeki dönemde en büyük hedefimiz içme suyu altyapısını yenilemek. Bu noktada da İller Bankamız projeyi bitirdi. Yakın zaman önce TESKİ'ye teslim etti. Ben bu duygularla yapılan bu güzel çevre yatırımının, Tekirdağ'ımızın en büyük ilçelerinden olan ve her zaman en güzel şeyleri hak eden Çerkezköy'ümüze hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Toprağın Altına Gömülen Yatırımlar, Geleceğe Dönük Yatırımlardır.

Törende konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay; “4 yıl önce göreve geldiğimizde derelerine kanalizasyon akan, ani su baskınlarıyla anılan, kanalizasyon ve içme suyu sorunları olan bir Çerkezköy teslim aldık. Ancak göreve geldiğimiz gün öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımızla ve TESKİ ile beraber bu dere taşkınlarının Çerkezköy'e yaşattığı zararları masaya yatırdık. Hayata geçirilen projeler doğrultusuna yaptığımız çalışmalarla, TESKİ ile beraber yaklaşık 7 milyonluk bir yatırım toprağın altına gömüldü. 25-30 kilogram yağışla baskın gören Çerkezköy, 60-70 kilogramı gördü ve 'bana mısın'' demedi. Dolayısıyla vatandaşı bire bir ilgilendiren, Çerkezköy'ün en temel ve görmezden gelinen sorununu böylesine hayati bir yatırımla noktalayan Büyükşehir Belediye Başkanıma ve TESKİ Genel Müdürüme teşekkür ediyorum. Toprağın altına gömülen yatırımlar, geleceğe dönük yatırımlardır. Çevrenin daha da güzelleşmesi, Çerkezköy ve bölgeyi daha da yaşanabilir kılacak yatırımlardır. Yani biz 4 yıllık görev süremiz boyunca Çerkezköy'ü daha yaşanılabilir kılmak için mücadele ediyoruz. Çerkezköy inşallah aldığı yatırımlarla etrafında suları temizlenmiş, kanalizasyon sorunları olmayan, altyapı, üst yapı, çevre sorunları olmayan, havası, suyu ve çevresi temiz bir Çerkezköy hayaliyle geleceğe umutla bakıyor. Dolayısıyla biz bugünden itibaren bu güzel yatırımların Çerkezköy'ün geleceğine katkı sağladığını biliyor ve görüyoruz. Yatırımımızın Çerkezköy'ümüze, Tekirdağ'ımıza, bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.

Çerkezköy Adım Adım Rahatladı

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Çerkezköy’ün çevresinin değiştiği, Çerkezköy için tarihi bir gün olan kanalizasyon kolektör ve terfi hatlarının açılışının yapıldığı bu güzel günde sizleri Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanınız olarak sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 4 sene geriye gidelim ve burayı teslim aldığımız Çerkezköy'ü düşünelim. Çerkezköylülerin yaşadığı sıkıntıları yakından bilen ve hizmet süremiz içerisinde alınan aşamalarla Çerkezköy'ün adım adım rahatladığını gerçekten büyük değişimleri yerinde görüyoruz. Göreve geldiğimizin ikinci ayında yağan yağmurda Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’la beraber çizme ayağımızda o manzarayı gördük. O günden buyana gelinen nokta meydandadır.

Halkın bize verdiği yetki süresince en büyük idealim, Çerkezköy'ün içme suyu hatlarının yenilenmesidir. İnşallah halktan aldığımız yetki süresinin içerisinde Çerkezköy'ün sağlıklı içme suyuna kavuşacağı hamleyi de yapacağız. Bu duygularla hizmete sunulan bu tesislerin Çerkezköy'e hayırlı olmasını diliyorum. Bir konuyu bir kez de kez daha ben tekrarlamak istiyorum. Yapılan bu biyolojik arıtma tesisleri Devlet Su İşleri tarafından yapılmaktadır. Ama TESKİ adına yapılmaktadır. Teslim aldığımız her biyolojik atıksu arıtma tesisinin parasını da kuruşu kuruşuna, bunu yapan DSİ ve ilgili yerlere ödüyoruz. Bu duygularla gelecek günlerin ülkemiz için, Çerkezköy için, halkımız için, Tekirdağ için güzellikler getirmesi dileğiyle tesisin hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından hizmete alınan tesislerin açılış kurdelesi kesildi ve tesis gezildi.

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ÇERKEZKÖY'ÜN, ATIKSUYU, ARTIK, DERELERİ, KİRLETMEYECEK,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Haber Yazılımı