Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 13:21
 
ÇİNİLER ORİON'DA RENKLENECEK
Geleneksel Türk El Sanatları’nın en tanınmışlarından biri olan çiniler, şimdi Orion ziyaretçilerinin ellerinde renklenecek.
Sanat Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Orion’un Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Çini Atölyesi ve Sergisi, 29 Mayıs Çarşamba günü başlıyor. Etkinlik kapsamında ziyaretçiler çini boyayacaklar ve ürettikleri ürünler sırlandıktan sonra kendilerine hatıra olarak kalacak. Atölye çalışması 29, 30 ve 31 Mayıs günlerinde 13:00-14:00 ve 18:00-19:00 saatleri arasında yapılacak. Çini sanatçısı ve eğitmen Ferize Şen Balkı ve Ayşe Özdoğan Özek tarafından yürütülecek atölyeler belirli bir kontenjan dahilinde gerçekleştirilecek.

Atölyenin yanı sıra Ferize Şen Balkı ve Ayşe Özdoğan Özek’in eserlerinden oluşan sergi de 29 Mayıs-2 Haziran süresince Orion’da yer alacak. Geleneksel ve modern tasarımların, farklı formlardaki obje uygulamalarının yer aldığı sergide 50’ye yakın çini eser sergileniyor. Ayrıca bardak altlığı, kapı süsü, tepsi, kesme tahtası gibi fonksiyonel ürünlerin de bulunduğu sergiden eviniz ve sevdikleriniz için eşsiz hediyelikler satın alabilirsiniz. Her eserleri eşsiz ve tek olan sanatçıların çini pano ve diğer tasarımları, unutulmaz bir bayram hediyesi olacaktır.

Ferize Şen Balkı kimdir?

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nden 1997 yılında mezun olan sanatçı, bugüne kadar aralıksız olarak çini, hat ve ebru çalışmalarına devam ediyor. Eserleri başta İstanbul Metrosu ve Çorlu Devlet Hastanesi olmak üzere pek çok yerli ve yabancı koleksiyonda yer almaktadır. Çalışmalarında, orijinal tasarımların yanı sıra Topkapı Sarayı arşivlerinde yer alan pek çok tezhip çalışmasının, ebrulu çini üzerine “sır altı” tekniği ile uygulanmış olan ilk örnekleri yer almaktadır. Bu çalışmalar Geleneksel Türk El Sanatları arasında yer alan üç sanat dalının bir arada görüldüğü orijinal çalışmalardır. Eserleri çeşitli ulusal ve uluslar arası sergilerde sanatseverlerle buluşmuştur.  İlk kişisel sergisini 2012 yılında Orion AVM’de açan sanatçının, klasik çinilerle ve Çorlu yöresiyle ilgili yapmış olduğu araştırmalara dair yayımlanmış üç adet tebliği, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Gazetesi ve Dergisinde yayımlanmış Çorlu çeşmeleri ile ilgili makaleleri bulunmaktadır.

Ayşe Özdoğan Özek kimdir?

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu olan Özek, özel ve resmi kurumlarda matematik öğretmenliği ve yöneticilikle geçen 30 yıllık çalışma hayatının ardından renklerin dünyasına adım attı. Görev yaptığı okulda kulüp kurarak sanat bilgilerini öğrenci ve öğretmenlere aktardı. Dört yılı aşkın bir süre Atölye D’sen’de çini sanatçısı Ferize Şen Balkı’dan çini eğitimi aldı. 16. yüzyıl İznik çinileri reprodüksiyonu, geleneksel çini motiflerini kullandığı orijinal tasarımlar ve uyarlamalar üzerine üç kategoride sınıflandırdığı çalışmalarında sır altı tekniğini kullanarak eserler üretti. Beş yılı aşan çini macerası çeşitli ulusal ve uluslar arası sergilerle ve serbest atölye çalışmalarıyla devam etmektedir. 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ÇİNİLER, ORİON'DA, RENKLENECEK,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı