Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 14:40
 
ÇORLU BELEDİYE MECLİSİ BARIŞ PINARI HAREKATI İÇİN TOPLANDI
Çorlu Belediyesi meclis üyeleri bugün toplanarak Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiler. Başkan Sarıkurt, AK Parti sözcüsü Mustafa Eryılmaz ve MHP sözcüsü Cüneyt Ergün birer konuşma yaptı.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Belediye Meclis Salonu’nda toplanan Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, CHP, AK Parti ve MHP’li belediye meclis üyeleri Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiklerini açıkladılar.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt şunları söyledi, “Hepimizin bildiği üzere; 9 Ekim 2019 tarihi itibariyle şanlı Türk ordumuzun askeri, Suriye sınırımızın ilerisinde, hem sınır güvenliğimizi korumak hem de bölgedeki terör örgütü gruplarının güçlenmesini ve tehditlerini önlemek amacıyla Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmış bulunmaktadır.

Harekât’ın 9 günlük süresinde Mehmetçiklerimiz ve sivil vatandaşlarımız şehit düşmüştür. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı ve sabır dileklerimizi sunuyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

2011 yılından beri süren ve tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen Suriye’deki iç savaşta şimdiye dek yüz binlerce insan hayatını kaybetti, 6 milyona yakın sivil hayatta kalabilmek için sığınmacı oldu. Her gün masum insanların hayatını kaybettiği Suriye’deki iç savaştan, Suriye’den sonra en çok zarar gören ülke maalesef Türkiye’miz oldu. Bugün itibari ile 3 buçuk milyonu aşkın mülteciye ev sahipliği yapmakta olan ülkemiz, komşu ülkedeki savaşın ortaya çıkardığı yeni terör grupları yüzünden de çok sayıda şehit vermek zorunda kaldı. Uzun yıllardır PKK terör örgütüyle mücadele eden ülkemiz, Suriye topraklarında türeyen terör gruplarıyla da mücadele etmek zorunda kaldı. Acılarımız katlandıkça katlandı, ülkece çok zor zamanlar geçirdik, maalesef geçirmeye de devam ediyoruz.

Bir ülkenin topraklarını ve vatandaşlarını korumak onun en doğal hakkıdır. Ülkemizin teröre karşı önlem alması da en doğal hakkıdır. Zira Türkiye, Birleşmiş Milletler sistemi altında evrensel bir hukuki çerçevenin geliştirilmesinde aktif bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda Türkiye, tüm Birleşmiş Milletler terörle mücadele araçlarına da taraf olmuş bir ülkedir. Bu sebeple Türkiye; teröre karşı önlem alma, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamak amaçlı teröre karşı harekât düzenleme haklarına da sahiptir. O yüzden Amerikan hükümetinin baskıcı ve kavgacı tutumunu anlamak ve kabul etmek mümkün değildir.

Hiçbir devlet kendi sınırlarının korunaksız kalmasına müsaade edemez. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kimsenin toprağına göz dikmeyeceği gibi kimsenin de bir karış toprağımız dahi göz dikmesine müsaade etmez. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir devletten izin almadan bu mücadeleyi sürdürme hakkı, kendi sınırlarını koruma hakkı vardır. İşte Barış Pınarı Harekâtı’nın da amacı budur. Bu harekâta karşı çıkan tüm ülke hükümetleri bunu idrak ve kabul etmelidir.

Ancak bizim öncelikli temennimiz; hiçbir vatandaşımızın, hiçbir askerimizin burnunun dahi kanamamasıdır. Barış Pınarı Harekâtı’nda kaybettiğimiz Mehmetçiklerimiz ile bölgeye yakın noktada bulunan ve terör örgütlerinin saldırıları sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımız bizleri derinden yaralamıştır. Bu sebeple Barış Pınarı Harekâtı’nın en kısa sürede hedefine ulaşması ve sonlanmasını, kimsenin zarar görmemesini yürekten diliyoruz.

Ulu Önderimiz Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh.” Sözü bizim her daim dış politikalarımızı belirlemelidir. Unutmayalım ki; savaş öldürür, barış yaşatır. Barışı korumak bizim en önemli politikamız olmalıdır.

Biz savaşı değil, barışı savunuyoruz. Barışı savunmak zorundayız.

Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili artık tek temennimiz; Allah ordumuzu muzaffer eylesin diye, Mehmetçiğimizi korusun diye dua ediyoruz. Vatanımızın güvenliği ve milletimizin huzuru için şehit olan askerlerimize, tüm güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyoruz.  Bütün temennimiz ve mücadelemiz Mehmetçiğimizi kazaya belaya uğratmadan yurdumuza sağ salim getirtebilmektir. Allah yardımcımız olsun.”

ERYILMAZ: TERCİH DEĞİL ZORUNLULUKTU

AK Parti sözcüsü Mustafa Eryılmaz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi,” Ülkemiz, Fırat’ın doğusunda terör örgütleri PKK/PYD/YPG ve DEAŞ’ın varlığını sonlandırmak, hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak, bir barış koridoru tesis ederek Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce kendi topraklarına, evlerine dönüşlerini sağlamak üzere Barış Pınarı Harekâtını başlatmıştır.

Öncelikle bilinmelidir ki bu harekât Türkiye bir tercih değil, zorunluluktur. Çünkü sınırımızın hemen yanı başında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun ülkemiz için oluşturduğu tehdit ortadır. Bir terör koridoru oluşturma hesaplarını bozan ve bekamızı güvence altına Barış Pınarı Harekâtı, aynı zamanda tüm bölgeye huzur ve güvenlik vadetmektedir.

Barış Pınarı Harekatı, bölgeye dönük okyanus ötesi dizayn girişimlerine de bir cevap niteliğindedir. Özellikle terör örgütü PKK/PYD/YPG eliyle değiştirilmeye çalışılan bölgenin demografik yapısını gerçek haliyle muhafaza ederek Fırat’ın doğusu başta olmak üzere tüm bölgenin barış ve istikrarına katkı sunacağımıza inanıyoruz. Bölgenin tarihi, toplumsal ve kültürel değerlerine sahip çıkan Türkiye, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarında olduğu gibi Barış Pınarı Harekatı bölgesinde de yeni bir iklimin oluşumunu sağlayacaktır.

Ülkemizin bu harekat ile gerçekleştirmeyi amaçladığı en önemli hususlardan biri de Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Türkiye başından beri çözümün Suriye’nin toprak bütünlüğünden geçtiğini savunmuştur. Şu anda gerçekleştirilen harekât, bu amaç için de önemli bir adımdır. Türkiye Cumhuriyeti, Suriye halkını ve Türk halkının güvenliğini, refahını ve huzurunu istemektedir. Barış Pınarı Harekâtı bu çerçevede değerlendirilmelidir.

Bu çerçevede, Belediye Meclisi olarak, Barış Pınarı Harekâtında ülkemizin ve Kahraman Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. İnanıyoruz ki gün, her türlü siyasi görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak bir ve beraber olma günüdür. Çünkü söz konusu olan milli güvenliğimizdir, ülkemizin bekasıdır. Harekâtın başarı ile tamamlanacağına yürekten inanıyor, fedakar askerimize muvaffakiyetler diliyoruz.”

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ÇORLU, BELEDİYE, MECLİSİ, BARIŞ, PINARI, HAREKATI, İÇİN, TOPLANDI,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı