Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 03:17
 
ÇORLU BELEDİYESİ AĞAÇLARI KURUTTU
Çorlu Heykel Parkı, Asker Hastanesi ile Millet Bahçesi olarak açılacak eski Çorlu Devlet Hastanesi bahçelerinde bulunan çok sayıda ağaç belediyenin ilgisizliği nedeniyle tamamen kurudu.
Haberi


İZZET MEDE – Çorlu Heykel Parkı, eski Çorlu Asker Hastanesi ile eski Çorlu Devlet Hastanesi bahçelerinde bulunan çok sayıda ağaçta bakımsızlıktan kurudu.

Heykel Park’ta bulunan çok sayıda çam ağacının belediye yetkililerinin vurdumduymazlığı nedeniyle kuruduğu belirtiliyor. Bazı ağaçların ise kaldırım çalışmaları sırasında ağaçların kök boğazlarına kadar taş döşenmesi nedeniyle hava almamalarından dolayı kurumuş olabileceği ifade edildi. “Park olsun” platformunun tarihi eser olarak tescil edilmesi için mücadele ettiği eski Asker Hastanesi ile Millet Bahçesi çalışmaları devam eden eski Çorlu Devlet Hastanesi bahçelerinde bulunan çok sayıda ağacında bakımsızlıktan kuruduğu öğrenildi.

Çorlu Belediyesi yetkililerinin dibindeki ağaçlara sahip çıkmamasına tepki gösteren vatandaşlar, “Belediye yetkilileri ne iş yapıyor? Parasızlıktan yatırım yapamadıklarını söylüyorlar bari burunlarının dibindeki iki ağaca sahip çıksın” dedi.

Uzmanlar daha önce farklı yerlerde kuruyan ağaçlarla ilgili şu açıklamada bulunmuşlardı,"Yapılan düzenlemelerle kaldırım üstünde yer alan ağaçların kök boğazına kadar taş döşendiği, dolaysıyla kök bölgesine hava giriş-çıkışlarının engellendiği, toprağın ağır teksktürlü olması nedeniyle de yağışlarla gelen suların aşırı ıslaklık koşulları oluşturduğu belirlenmiştir. Ağaç çevrelerindeki suyun drenaj yetersizliği nedeniyle kök bölgesinden uzaklaşamadığı ve köklerin üstü taşla-betonla kapalı olduğundan buharlaşma ile de kaybolmadığı belirlenmiştir.”
 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÇORLU, BELEDİYESİ, AĞAÇLARI, KURUTTU, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı