Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 16:12
 
ÇORLU'DA 100. YIL COŞKUSU
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu, Atabarı Halk Oyunu gösterileri, Fener Alayı ve Gencer Savaş Bandosu Konseri ile zirveye ulaştı.
Gündem Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümünde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Çorlu’da coşkuyla kutlandı. Türkiye genelinde saat 19.19'da adını Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ten alan Atabarı Halk Oyunu gösterileri gerçekleştirirken, Çorlu Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Fener Alayı binlerce Çorlulu’nun katılımıyla şenlik havasında kutlandı.

Fener Alayı Görsel Bir Şölen Yarattı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle Türkiye genelinde saatler 19.19'u gösterirken aynı anda adını Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ten alan Atabarı Halk Oyunu gösterileri gerçekleştirildi. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt'un da eşlik ettiği Arabarı Halkoyunu gösterileri, izleyenlerden büyük alkış aldı. Başkan Sarıkurt Cumhuriyet Parkı'nda gerçekleştirilen etkinliğin düzenlenmesinde katkı sunan herkese teşekkür etti.

Buradaki etkinliğin ardından Çorlu Belediyesi tarafından düzenlenen Fener Alayı, binlerce Çorlulunun katılımıyla gerçekleşti. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Belediye Başkan Yardımcıları Özcan Veysel Tunçcan, Adnan Kum, Güner Çetin ve Kemaleddin Avcı, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, spor kulüpleri ve vatandaşların katıldığı kortej, Atatürk Meydanı’ndan başlayarak Cumhuriyet Parkı’nda sona erdi. Gencer Savaş Bandosu eşliğindeki marşlar, şarkılar, meşaleler ve renkli ışıklarla süslenen Fener Alayı korteji adeta bir görsel şölen yarattı ve Çorluluları büyüledi.

Başkan Sarıkurt Tüm Çorluluların Bayramını Kutladı

Kortejin alana ulaşmasıyla yükselen coşku içerisinde sahneye çıkan Başkan Ahmet Sarıkurt, 19 Mayıs şiiriyle başladığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: Bugün; Türk milletine bağımsızlığı, çağdaşlığı ve demokrasiyi getiren kutlu zaferimiz Kurtuluş Savaşı’mızın kıvılcımlarının başladığı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusuna inancı ve kararlılığı ile Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919’un şanlı 100. yılını kutluyoruz.

19 Mayıs, sadece Türk millî kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs… 19 Mayıs, gençlik; gençlik, gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklâli ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

"Sizler yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar!" diyor Atatürk.

Ne mutlu bize ki; bundan tam bir asır önce Bandırma Vapuru ile Samsun'a ayak basan, büyük istiklâl mücadelesini başlatarak itilaf devletlerine karşı tarihin akışını değiştirme kararlılığını tüm dünyaya duyuran; azim, inanç, fedakârlık ve gönül birliğiyle ülkemizi işgal edenlere karşı durarak tarihte eşine az rastlanır bir destanı milletçe yazmaya başlamamıza öncülük eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün evlâtlarıyız biz!

“Ata’mızın İzindeyiz”

Ne mutlu bize ki; tarih boyunca esareti değil özgürlüğü benimsemiş olan milletimizin geldiği noktanın başlangıcı, Atatürk'ün “doğum günüm” dediği ve bugünü Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs'ı coşkuyla, umutla kutluyor; Ata’mızın izinde, O’nun gösterdiği hedefe doğru emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz!

Sevgili gençler; düşüncelerinizi biliyorum, memleketin hâlini dert edinip zaman zaman ümitsizliğe düştüğünüzün de farkındayım, görebiliyorum. Ancak... Ne diyordu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gençliğe Hitabe’sinin sonunda? “Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” İşte Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu inançla ve azimle yol almış, asla ve kat’a ümitsizliğe düşmemiştir. Sizler de ümitsizliğe kapılmadan yolunuza devam edecek; vatana, millete faydalı evlâtlar olmak için azimle çok çalışacak, başaracaksınız. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Bütün ümidim gençliktedir." diyerek ortaya koyduğu ilkeler ve gerçekleştirdiği devrimleri Türk Gençliğine emanet etmiştir. Sakın unutmayın; Atatürk'ün açtığı bu yolda ilerlemek ve Atatürk devrimlerini yaşatmak başta Türk gençliği olmak üzere hepimizin en önemli vazifesidir. Bu önemli mirası devralan Türk gençliği, Atatürk'ün ilke ve devrimlerine en iyi şekilde sahip çıkacak ve kendilerinden sonra gelecek nesillere örnek olacaktır. Cumhuriyetimizin teminatı olan siz gençlerimizin her daim bu ulvi vazifenin bilincinde olacağına dair inancım tamdır.

Başkan Sarıkurt, Nutuk’tan Bir Bölüm Okudu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 15 Ekim 1927 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde 6 gün boyunca sunduğu büyük Nutuk’ta kurtuluş mücadelesinin dayandığı en güçlü düşünce ve mantığı şöyle ifade ediyor: ‘’Temel ilke; Türk Ulusunun onurlu ve şerefli olarak yaşamasıdır. Bu ilke ancak tam bağımsızlığa sahip olmakla sağlanabilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık dünyası karşısında uşak olmak konumundan daha yüksek bir muameleye layık olamaz.

Yabancı bir devletin koruma ve kollayıcılığını kabul etmek, insanlıktan yoksunluğu, güçsüzlük ve uyuşukluğu kabul etmekten başka bir şey değildir. Gerçekten bu seviyesizliğe düşmemiş olanların, başlarına isteyerek bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez. Oysa, Türk’ün onuru, gururu ve yeteneği çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulus tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!

O halde, ya istiklal ya ölüm! İşte gerçek kurtuluş isteyenlerin parolası budur.’’

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı`nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz ve tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını gönülden kutlayarak sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Gencer Savaş Bandosu Konseri Bayram Coşkusu Yaşattı

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından sahne alan Gencer Savaş Bandosu, birbirinden eğlenceli şarkılarla konser alanında bulunan binlerce Çorlulu’ya 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın coşkusunu yaşattı.

Yaklaşık 1.5 saat süren Gencer Savaş Bandosu Konseri, havai fişek gösterisiyle birlikte son buldu.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ÇORLU'DA, 100., YIL, COŞKUSU,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı