Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 14:56
 
ÇORLU'DA FESTİVAL COŞKUSU DEVAM EDİYOR
Geleneksel hâle gelen ve bu yıl 10.'su düzenlenen Çorlu Belediyesi Kültür, Sanat ve Spor Festivalimiz başladı.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Bu yıl 29 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Çorlu Belediyesi 10. Kültür, Sanat ve Spor Festivali, festival açılış korteji ile start aldı. Sanata, müziğe, spora dair pek çok farklı etkinliğin yer alacağı Çorlu için gelenekselleşmiş hâle gelen festival, Anadolu'nun farklı yörelerine ait birbirinden farklı Türk el sanatları örneklerinin yer aldığı Geleneksel El Sanatları Çarşısı'nın açılış töreni ile başlamış oldu. Çorlu Belediyesi hizmet binası arkasında yer alan otopark alanında kurulan Geleneksel El Sanatları Açılış Törenine Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Bulgaristan Edirne Konsolosu Radoslava Kafedjiyska, Bosna Hersek Cumhuriyeti 1. Genel Kurmay Başkanı Sefer Haliloviç, Rumeli Balkan Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Refik Akova, Çorlu Belediye Başkan Yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri, basın mensupları, halk dansları ekipleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törenin açılışında konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği iş birliği ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen, unutulmaya yüz tutmuş sanatların temsilcileri el sanatları ustalarını Çorlu'muz ve bölge halkımız ile buluşturuyor olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek tüm Çorluluları geleneksel Türk el sanatlarının en seçkin eserlerini görmek üzere 4 gün boyunca açık olacak geleneksel el sanatları çarşısına davet etti. Başkan Sarıkurt'un ardından söz alan Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çorlu'da gerçekleştirilen Kültür, Sanat ve Spor Festivali'nin Çorlu'ya ve bölge halkına hayırlı olmasını dilediğini ifade etti. Konuşmaların ardından geleneksel el sanatları çarşısının açılışı gerçekleştirildi ve protokol üyeleri ile vatandaşlar sanat stantlarını gezerek sanatçıların eserleri hakkında bilgiler edindi.
Geleneksel el sanatları çarşısının açılışının ardından Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan Hanımeli Günleri'nin açılışı gerçekleştirildi. Kadınların el emeklerinin sergilendiği stantları gezen protokol üyeleri bir süre kadın emekçilerle sohbet etti.
Açılışların ardından Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan festival korteji bandonun çaldığı müzikler, marşlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Birbirinden renkli anlara sahne olan festival korteji, Cumhuriyet Parkı'nda kurulan festival alanında son buldu.
Festival kortejinin tamamlanmasının ardından halk dansları gösterileri başladı. Çorlu Belediyesi Halk Dansları ekibinin sahne alması ile başlayan gösteriler, misafir ekiplerin halk dansları gösterileri ile devam etti. Bulgaristan'dan gelen misafir ekiplerin gösterileri, Çorlu Halk Eğitim Merkezi halk dansları ekiplerinin gösterileri ve Çorlu Otantik Sahne Sanatları Derneği ekiplerinin gösterilerinin ardından ilk gün etkinlikleri tamamlanmış oldu.
Çorlu Belediyesi 10. Kültür, Sanat ve Spor Festivalimiz, ikinci gün etkinlikleri kapsamında saat 13.00'da Tarihi Belediye Binasında düzenlenecek karma sergi açılışı ile devam edecek. Akşam etkinlikleri 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle düzenlenecek Zafer Yürüyüşü ile devam edecek. Saat 20.00'da Omurtak Caddesi Kitap Kafe önünde başlayacak olan Zafer Yürüyüşü, Cumhuriyet Parkı festival alanında son bulacak. Saat 21.30'da ise sevilen sanatçı Merve Holefter sahne alacak ve Çorlulular 30 Ağustos Zafer Bayramını coşkuyla kutlayacak.
Tamamı ücretsiz festival etkinliklerine tüm halk davetlidir.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ÇORLU'DA, FESTİVAL, COŞKUSU, DEVAM, EDİYOR,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı