Haber Detayı
30 Nisan 2016 - Cumartesi 15:13
 
ÇORLU TSO'DA VERİMLİ SANAYİ VE KOBİ DESTEK PROJESİ
Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'na (Çorlu TSO) bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin üretim ve enerji verimlilikleri konusunda mevcut durumlarının analiz edilmesi, verimlilik konusunda ihtiyaçlarının tespit edilmesi, çözüm önerilerinin sunulması ve verimliliklerinin arttırılması yolunda sistematik yaklaşımların önerilmesi çalışmalarının planlı şekilde gerçekleştirilmesi, sonuçlandırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasının hedeflendiği Tekirdağ Valiliği, Çorlu TSO, Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüğü, Namık Kemal Üniversitesi, KOSGEB, Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. birlikteliğiyle "Verimlilik Haftası" etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Verimli Sanayi ve KOBİ Destek Projesi Toplantısı" Çorlu TSO Konferans Salonu'nda gerçekleşti.
Ekonomi Haberi


 Çorlu TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları; İsmail Köroğlu ve İbrahim Gönül ile Meclis Üyesi Mehmet Elverdi'nin iştirak ettiği toplantıya; Tekirdağ Vali Yardımcısı Mümin Heybet, Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  İl Müdürü Fahrettin Akçal, Verimlilik Daire Başkanı Mustafa Kemal Akgül, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Aysun Sağbaş, Yrd. Doç. Dr. Doğan Hasan, KOSGEB Tekirdağ İl Müdürü Tolga Erkan ve Trakya Kalkınma Ajansı Yetkilileri katılımda bulundular.

Tekirdağ Vali Yardımcısı Mümin Heybet; İnovasyonu, Yenilikleri İlk Göstereceğiniz Yer Çorlu ve Çerkezköy'dür

Tekirdağ Vali Yardımcısı Mümin Heybet, toplantının öneminden bahsettiği konuşmasında; "Bugün burada gördüğümüz üzere güzel bir işbirliğinin tanığı oluyoruz. Çorlu, Çerkezköy ve Muratlı ilçelerinin oluşturduğu üçgen 80'li yıllardan sonra Türkiye'ye çalışmayı üretmeyi, kazanmayı ve yeni katma değerler kazanmayı fiilen göstermiştir. İnovasyonu, yenilikleri ilk göstereceğiniz yer neresi derseniz Çorlu ve Çerkezköy derim. Bu noktada diyaloğun bir kısmı olarak bu gerçekleşen heyecanın bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiyle devam etmesini umuyorum" ifadelerini kullandı.

            T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa Kemal Akgül; Yurt dışından milyarlarca doların gelmesini beklemektense kendi kaynaklarımızı etkin kullanarak o milyarlarca doları kendi içimizde sermaye hareketine dönüştürebiliriz 

            T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa Kemal Akgül, toplantının öneminden bahsettiği konuşmasında; Kalite ve israfın önlenmesi verimliliğin alt kümesidir. Verimliliğin yerine hiçbir şey ikame edilemez. Verimlilik, kaynakları etkin kullanmaktır. İsrafın önlenmesi, Ar-Ge, inovasyon tek başına bir şey kurtarmaz. Sürdürülebilirliğin ve yegane rekabetin kaynağı verimliliktir. İl müdürlüklerimizle rehber hazırladık. Verimlilik, çevre, turizm ile ilgili konularda ancak topyekün, el birliği ile birşeyler yapılabilir. Belki gelecek yıl, valiliklerimizde 'verimlilik koordinasyon kurulu' oluşturulmasını önereceğiz. Buradaki çalışmayı Genel Müdürlük olarak biz üstleneceğiz. Türkiye'nin sermayesi sınırlı. Yurt dışından milyarlarca doların gelmesini beklemektense kendi kaynaklarımızı etkin kullanarak o milyarlarca doları kendi içimizde sermaye hareketine dönüştürebiliriz” açıklamasında bulundu.

Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Fahrettin Akçal; Ülkemizde Tüketilen Enerjinin % 45'i Sanayide Tüketiliyor

 Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  İl Müdürü Fahrettin Akçal; "İlimiz Ülke sanayinde önemli iller arasında yer alıyor. Tekirdağ, Ülke GSMH''sine önemli katkılar sunan, en fazla sanayicisi olan, İSO verilerine göre en büyük 500 sanayi kuruluşundan yaklaşık 50'sini barındıran önemli bir il durumundadır. Verimlilik bir çok hususu içeriyor, Enerji, işgücü, hammadde gibi. Konuya enerji açısından bakıldığında Ülkemizde Ülkemiz ithalatının yaklaşık % 25'i doğalgaz, petrol vb. ürün ithalatından oluşuyor. Ülkemizde tüketilen enerjinin % 45'i sanayide tüketiliyor. Sanayi sektörüne bakıldığında ortalama % 20'lere varan enerji tasarruf potansiyeli bulunuyor. Hatta bunun %10'unun basit ve küçük yatırımlarla tasarruf edilebileceği söyleniyor. İlimiz sanayisine baktığımızda 400 civarında firma 66.000 istihdamla tekstil sektörü en büyük sektör durumunda ama Sanayi Sicil Kayıtlarımız incelendiğinde kapanan firmaların çoğunun da bu sektörde olduğunu görüyoruz" dedi.

            Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Aysun Sağbaş ve Yrd. Doç. Dr. Doğan Hasan, tarafından gerçekleşen sunumda; Maliyetleri ve üretim esnasında yapılan israfları azaltmak, işletmelere sektörel rekabet gücü kazandırmak, ve işletmelerin kurumsal kapasitelerini arttırmak amacıyla ilk etapta Çorlu TSO tarafından «check-up» programına başvurmak isteyen firmaların taleplerinin toplanması, başvuru yapan firmaların proje ekibi tarafından ziyaret edilmesi, işletmeye yönelik swot analizi ve iyileştirme önerilerinin yer aldığı rapor hazırlanması ve check-up raporu sonucuna göre işletmelerin verimlilik projesinin başlatılması konusunda katılımcılara bilgiler aktarıldı.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: , Çorlu, Ticaret, Sanayi, Odasına, (Çorlu, TSO), bağlı, olarak, faaliyet, göster
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
15
0
1
3
4
8
3
Beşiktaş
15
0
1
3
4
8
4
Kasımpaşa
15
0
3
0
5
8
5
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
6
Antalyaspor
13
0
3
1
4
8
7
Alanyaspor
12
0
4
0
4
8
8
Göztepe
12
0
4
0
4
8
9
Yeni Malatyaspor
12
0
2
3
3
8
10
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
11
Ankaragücü
10
0
4
1
3
8
12
Kayserispor
9
0
3
3
2
8
13
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
14
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
15
Fenerbahçe
8
0
4
2
2
8
16
Çaykur Rizespor
7
0
3
4
1
8
17
Akhisar Bld. Spor
5
0
5
2
1
8
18
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
Arşiv
Haber Yazılımı