Haber Detayı
05 Ağustos 2017 - Cumartesi 11:02
 
EDİRNE'DE "HÜRKUŞ" ÇEKİLİYOR
Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un hayatını anlatan "Hürkuş" filminin bazı sahneleri Edirne'de çekildi.
Sanat Haberi


GÖKHAN ZORBA - Yönetmenliğini Kudret Sabancı'nın yaptığı filmin sahnelerinin çekimi için kentin tarihi mekanları seçilirken, Edirne Belediyesinin tarihi binasında da çekimler yapıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, film setini ziyaret ederek, ekiple ve oyuncularla sohbet etti.

Gürkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, filmin Edirne'de çekilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Edirne'nin doğal bir film platosu olduğunu ifade eden Gürkan, "Türk havacılık tarihi açısından böylesine önemli bir ismin anlatıldığı filme ev sahipliği yapmaktan tüm Edirneliler adına mutluluk duyduk. Film gerçekten Milli Mücadele'nin en önemli isimlerinden birisini anlatıyor. Ortaya çıkacak filmin ne kadar kaliteli olduğunu titiz işten görebiliyoruz. Edirne, zaten tarihi dokusuyla herkesin hayran kaldığı bir yer. Ve biz de hem Edirne Belediyesi, hem de Edirneliler olarak böylesine bir filme ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz." diye konuştu.

Filmin Yapım Koordinatörü Kürşat Kayaoğlu da Edirne'nin tarihi dokusunun çok güzel olduğunu belirterek, bundan dolayı kentte çekim yapmayı tercih ettiklerini söyledi.

Edirne'de 5 gün boyunca çekimler yapacaklarını ifade eden Kayalıoğlu, şunları kaydetti:

"Genellikle Karaağaç bölgesinde, belediye binasında ve Edirne'nin tarihi sokaklarında çekimler yapmayı düşünüyoruz. Bunlar genelde 1915 yıllarında geçen, Vecihi Hürkuş'un hayatını yansıtan bir hikaye. Edirne'nin zaten tarihi dokusunu bildiğimiz için o bizi cezbetti. Sağolsun Belediye Başkanlığımız, Valiliğimiz bizi çok destekledi. Özellikle Belediye Başkanımız bize kapılarını açtı. Trakya Üniversitesi Rektörümüz keza aynı şekilde Karaağaç'taki Güzel Sanatlar Fakültesinin kapılarını açtı."

Filmin 2018 yılının ilk aylarında vizyona girmesi bekleniyor.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: EDİRNE'DE, "HÜRKUŞ", ÇEKİLİYOR,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı