Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 15:26
 
KIRKLARELİ’NİN TANITIMINA BU KADAR KATKI YAPACAĞI BEKLENMİYORDU
Kırklareli’nde bulunan Papazın Evi, film, klip, televizyon programlarının platosu oldu. Kırklareli’nin tanıtımına büyük katkı yapmaya başlayan Papazın Evi, son zamanlarda ünlü gazeteci, yazar ve sanatçıların da uğrak yeri olmaya başladı. Kırklareli’nin en eski şirketi Küçük Mustafa Köftecisi’de ünlülerin mekanı oldu.
Haberi


İzzet MEDE – Bir işletmenin bir kentin tanıtımına ne kadar büyük katkı sağlayacağının en iyi örneklerinden biridir Kırklareli’de ki Papazın Evi. Film, belgesel, klip ve televizyon programcılarının çekim platosu haline gelen Papazın Evi Restaurant ve Cafe,  aynı zamanda caz ve klasik müzik severlerin de uğrak yeri.

Kırklareli’nin tarihi semti Yayla Mahallesi’nde harabe halde bulunan tarihi Papazın Evi’ni satın alan iş adamı Ergin Kalınoğlu, bu evi aslına uygun olarak restore edilmesi için İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan başkanlığındaki ekibe teslim etti. Prof. Dr. Mehmet  Özdoğan’ın ekibi bu harabe halde bulunan evi, Turizm ve Kültür Bakanlığı Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu denetiminde dört yılda aslına uygun olarak restore edildi ve 25 Eylül 2014’de açıldı.

 Turizm ve Kültür Bakanlığı yaptığı denetimlerden sonra Papazın Evi’ne Turizm İşletme Belgesi verdi. Bu evin Kırklareli’nin tanıtımına büyük katkıları olacağını Ergin Kalınoğlu tahmin ediyor muydu bilinmez ama Papazın Evi kısa sürede Kırklareli’nin tanıtımına büyük katkılar sağlamaya başladı. Bu katkının artarak devam edeceği de görünüyor. Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Kırklareli’nin Turizm Potansiyeli  Organizasyonu’na katılan tur operatörleri de Papazın Evi’nde ağırlandı.

 CNN Türk tarafından hazırlanan “Yöresel lezzetler” , ünlü sanatçı Seda Sayan tarafından hazırlanan “Yemekteyiz” programına ev sahipliği yapan Papazın Evi, “Sensiz asla” filminin bazı sahnelerinin film platosu olarak kullanıldı. İki sanatçının klip çektiği Papazın Evi’nde, 9. Kırklareli Yayla, Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri’de yapıldı. Yunanistan başta olmak üzere Balkan ülkelerinde de bu tarihi mekanı görmeye gelenler var.

Son zamanlarda Hürriyet, Cuhmuriyet, Fox Tv, Bloomberg, CNN Türk, TV 8 gibi ulusal yayın yapan medya çalışanlarının da gözdesi haline gelen mekana Sunay Akın gibi şairlerde kayıtsız kalmadı. Hafta sonları ses sanatçıları caz, klasik müzik ve Balkan müziklerini canlı olarak sahnede seslendiriyorlar. Kurtalan Ekspres grubu da birkaç kez Papazın Evi’nde sahne aldı.

KIRKLARELİ’NİN EN ESKİ ŞİRKETİ

İş adamı Ergin Kalınoğlu, Papazın Evi ile Kırklareli’nin tanıtım ve turizmine katkıda bulunmakla kalmadı;1939 yılında Kırklareli’nde kurulan ve Kırklareli’nin en eski şirketi olan Küçük Mustafa Köftecisi’ni de binasıyla birlikte alarak yaşatmaya devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana aynı binada hizmet veren Küçük Mustafa Köftecisi, Yedy Gastronomik Değerlendirme kuruluşu tarafından “Lezzet noktası” seçildi. Tam 80 yıldır Kırklareli’nde aynı binada hizmet veren, sadece Kırklareliler tarafından değil farklı illerden de lezzetli köfteler yemek için gelenlerin uğrak yeri olan Küçük Mustafa Köftecisi’nin lezzetli köfteleri böylece bir gastronomi şirketi tarafından da tescillenmiş oldu. Kırklareli’ne gelen ünlüler de bu lezzet durağına uğramadan gitmiyorlar.

İşletme sahibi Ergin Kalınoğlu,”Böyle bir mirası ve bayrağı elimize aldık. Bu işletmeyi ilk günkü heyecan ve hizmet kalitesi ile vermeye devam ediyoruz. Burası artık Ergin Kalınoğlu’nun yeri değil, halkındır. Bu tür müesseseler o kentin ruhudur. Bir şehri sokak lambalarıyla da süsleyebilirsiniz ancak bu tür işletmeler bulundukları kente ruh verirler, hayat verirler. Biz bu kente ruh veren Papazın Evi ve Küçük Mustafa Köftecisi’ni ayakta tutmaya kararlıyız. Böyle bir müesseseye sahip olmaktan mutluluk duyarım ve yaşatmak için elimden geleni yapacağım” dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: KIRKLARELİ’NİN, TANITIMINA, BU, KADAR, KATKI, YAPACAĞI, BEKLENMİYORDU, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı