Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 17:04
 
KIYIKÖY'DE YÜZBİNLERCE AĞAÇ KESİLDİ
Türkiye, günlerdir Kaz Dağları’nda kesilen ağaçları konuşurken, Kıyıköy’de Türk Akımı Projesi kapsamında yüz binlerce ağacın kesildiği öne sürüldü. ÇED Raporu'nda doğalgaz boru hattının geçeceği güzergahın 26 metre olarak belirlendiğini ancak yüklenici firmanın bunu 40 metreye çıkardığını öne süren Kıyıköy Güven Mahallesi Muhtarı İsmail Özen; "Yaşanan ağaç katliamıyla ilgili suç duyurusunda bulundum. Bu olayın peşini bırakmayacağım" dedi.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanan, toplam uzunluğu bin 100 kilometre, Türkiye topraklarındaki uzunluğu ise 180 kilometre olan Türk Akımı projesi kapsamında yüz binlerce ağacın kesildiği öne sürüldü.

ÇED raporuna göre boru hattının geçeceği alan için 26 metrelik genişliği uygulamadığı öne sürülen firmanın, doğalgaz boru hattının geçtiği alanlarda en az 35-40 metre eninde kazı yaptığı ve bu güzergah üzerinde bulunan yüz binlerce ağacı kestiği iddia edildi.

Görünüm gazetesinde Tansu Edip Gökbudak'ın haberine göre iddianın sahibi Kıyıköy Güven Mahallesi Muhtarı İsmail Özen, yaşanan katliamla ilgili Vize Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

“SÖZLEŞME DİKKATE ALINMAMIŞ”

Muhtarlık azalarıyla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunan Özen'in yazdığı dilekçede, boru hattı çalışmalarının ÇED toplantısında ve sözleşmede olduğu gibi 26 metre olmadığını tespit ettiklerini belirtti.

Özen, yaptıkları incelemeler sonucunda boru hattının geçtiği güzergahtaki genişliğin 35-40 metre genişliğine ulaşıldığını, bunun da ormanı tahrip ettiğini bildirdi. Özen ayrıca, sözleşme dışı ve hukuk kurallarına aykırı olarak ormanlara zarar veren kişiler hakkında gerekli işlemlerin başlatılmasını talep etti. 

"PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM"

Özen, Kıyıköy'de en az yüz binlerce ağacın kesildiğini iddia ederek; "ÇED raporunda 26 metre diyor ama şu an en az 35-40 metre genişliğinde alanda ağaçları kestiler. Bu sürecin en başından beri takipçisiyim. Bu olayın peşini bırakmayacağım. Bu ormanlar bizim nefes aldığımız hayat kaynağımız. Bize soluk alacak alan dahi bırakmıyorlar" diye konuştu. 

"ORMANLARI CANAVAR GİBİ YUTUYOR"

Yetkililerin kestikleri ağaçların yerine yeni ağaçlar dikecekleri şeklinde açıklama yaptığını kaydeden Özen; "Dalga geçer gibi açıklama yapıyorlar. Kestikleri 30-40 yıllık ağaçların yerine başka bir alana ağaç dikeceklerini söylüyorlar. Bizim burada 30-40 yılımızı aldılar. Doğalgaz boru hattı geçtiği her yerde canavar gibi ormanları yutuyor" dedi. 

‘483 BİN AĞAÇ KESİLEBİLİR’ DENİLMİŞTİ

Vize, Lüleburgaz, Saray ve Ergene ilçe sınırlarını kapsayan projede kesilmesi öngörülen ağaç sayısı 483 bin olarak hesaplanmıştı.

Raporda, güzergah boyunca orman iznine konu olacak alan miktarı 69 hektar olarak belirtilirken, 69 hektarlık alanda hektar başına 500 ila 7 bin adet ağaç bulunduğu yani maksimum 483 bin adet ağacın kesilebileceği aktarılmıştı.

Raporda ayrıca kesilecek ağaç sayısının orman izinleri kapsamında ilgili işletme şefliklerince hesaplanacağından daha sonra netlik kazanacağı ve kesilen ağaç sayısının en az 5 katı ağaç dikileceği ifade edilmişti.

Proje için 2017 yılının Eylül ayında yayımlanan ÇED raporunda, projenin kıyı bölümü için hazırlanan verilere göre alanda toplam 57 bin 709 adet ağaç bulunduğu ve ağaçların tamamının kesilerek bu alanın boşaltılması gerektiği belirtilmişti.

KIYIKÖY ORMANLARI AĞLIYOR

Öte yandan TEMA gönüllüsü ve uzun yıllardır Trakya'da yaşanan çevre katliamına karşı mücadeleleriyle tanınan Hakan Dedeoğlu da sosyal medya hesabından yaşanan durumu gözler önüne seren bir paylaşım yaptı.

Dedeoğlu, paylaşımında; "Kıyıköy ormanları ağlıyor, duyan yok. Muhtar İsmail Özen büyük bir mücadele içinde. Çocuklarımızın geleceği adına savaş veriyor. Doğal varlıklarımıza sahip çıkmalıyız." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: KIYIKÖY'DE, YÜZBİNLERCE, AĞAÇ, KESİLDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı