Haber Detayı
03 Temmuz 2016 - Pazar 14:07
 
KIRKLARELİ SOKAKLARINA 3D RESİM
Sokak ressamı Eylem Çalışkan'ın, Türkiye'nin bir çok ilinde cadde ve sokaklara yaptığı 3 boyutlu resimler ilgi çekiyor
Sanat Haberi


 ÖZGÜN TİRAN - Sokak ressamı Eylem Çalışkan'ın, Türkiye'nin bir çok ilinde cadde ve sokaklara yaptığı 3 boyutlu resimler beğeni topluyor.

Tekirdağ'da yaşayan Çalışkan, iki yıl önce 3 boyutlu resimler çizmeye merak sardı. Evinin bahçesine üç boyutlu resimler çizmeye başlayan Çalışkan, kısa sürede kendisini geliştirmeyi başardı. Türkiye'nin çeşitli kentlerine giderek sokak ve caddelere 3 boyutlu resimler yapan Çalışkan, kısa sürede herkesin beğenisini kazandı.

Çok kısa sürede kendisini geliştirmeyi başaran Çalışkan'ın tek hayali Türkiye'yi dünyada temsil etmek.

Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sokak ve caddelere çizdiği 3 boyutlu resimlerin herkes tarafından büyük beğeni topladığını söyledi. Resim çizmeyi çok sevdiğini anlatan Çalışkan, yaklaşık 15 yıldır duvar ve kara kalem çalışmalarını yaptığını son iki yıldır da, yere 3 boyutlu resimler çizdiğini kaydetti.

Yere resim çizmenin çok daha zor olduğunu aktaran Çalışkan, 3 boyutlu resimler yaparken çok heyecanlandığını ve mutlu olduğunu dile getirdi.

"Hem mutlu oluyorum hem de para kazanıyorum"

Vatandaşların yaptığı eserlerle fotoğraf çektirmesinin kendisini ayrıca mutlu ettiğine işaret eden Çalışkan, şunları kaydetti:

"İki yılda kendimi bu kadar geliştirdim. Kendime inanamıyorum. Bazı ressamlarla sohbet ettiğimizde iki yıldır bu işi yaptığımı söyleyince bana inanmıyorlar. Ben bu işin eğitimi almadım. Bir gün sosyal paylaşım sitesinde resimlere bakarken, üç boyutlu fotoğraf gördüm ve çok hoşuma gitti. Ben de üç boyutlu resim çizebilir miyim diye düşünürken, fırçayı elime aldım ve çalışmalara başladım. Evin bahçesine çizdiğim üç boyutlu resimler beğeni toplayınca özgüvenim yerine geldi. Daha sonra Türkiye'nin bir çok belediyesinden bana ulaşılarak, sokak ve caddelere resimler çizmem istendi. Ben hem mutlu oluyorum hem de bu işten para kazanıyorum."

Yaklaşık 12 metrekarelik bir resmi 7 günde yere çizebildiğini anlatan Çalışkan, yere resim çizmenin bir çok zorluğunun olduğunu vurguladı.

Türkiye'de üç boyutlu resim sanatının yeni yeni gelişmeye başladığına dikkat çeken Çalışkan, "Ben bu işin eğitimini almadım, merakla başladığım ressamlıkta Türkiye'nin üç boyutlu yer resimleri yapan ilk kadın ressamı oldum. Bundan sonraki hedefim Türkiye'yi dünyada temsil etmek. Dünya da üç boyutlu resim sanatı çok gelişmiş durumda. Türkiye'de ise ilk kadın ressam benim. Ben diğer kadın ressamlara da öncülük etmek istiyorum. Tek hayalim dünyanın her ülkesinde resimler yaparak Türkiye'yi temsil etmek." diye konuştu.

 "Hayatımda ilk kez böyle bir şey gördüm"

Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir de Kırklareli Belediyesi tarafından İstasyon Caddesi'ne çizdirilen 3 boyutlu resmi inceleyerek yanında hatıra fotoğrafı çektirdi. Demir, "Hayatımda ilk kez böyle bir şey görüyorum." diyerek hayranlığını belirtti.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu da sanatın farklı dallarını Kırklareli halkı ile buluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşan üç boyutlu yer resmini Kırklareli halkına tanıttıklarını anlatan Kesimoğlu, "Ressam Eylem Çalışkan'ın yaptığı 3 boyutlu yer resimleri değişik ve insanlara ilginç gelen bir uygulama. İstasyon Caddesi girişine ve çıkışına birer çalışma yaptırıyoruz. İlk çalışmanın sonuna gelindi. Diğer çalışmamıza da hemen başlayacağız. Kısa sürede çalışmaları tamamlayıp halkımızın beğenisini sunacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: Sokak, ressamı, Eylem, Çalışkanın, Türkiyenin, bir, çok, ilinde, cadde, sokaklar
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı