Haber Detayı
05 Aralık 2016 - Pazartesi 20:48
 
NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ'NDEN SANATA ANLAMSIZ TAVIR
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonu galerisinde açılan muhteşem sergi Türkiye’nin çok önemli öncü sanatçılarının eserlerini misafir etti. Küratörlüğünü Asuman Karaşabanoğlu’nun yaptığı İllüstrasyon Sanatçısı Prof. Dr. Nazan Erkmen ve Grafik Sanatçısı eşi Aydın Erkmen’in en seçkin çalışmalarının yer aldığı sergi geniş katılımla açıldı.
Sanat Haberi


DÜNYANIN KISA SÜREN SERGİSİ

Öğretmenler günü Sanat etkinliği olarak uluslar arası Lions kulübünün kuruluşunun 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde Tekirdağ Lions Kulübü tarafından düzenlenen sergi, 3 Aralık Cumartesi günü saat 16.00’da Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından açıldı. Aynı gün açılış kokteyli gerçekleşen sergi Namık Kemal Üniversitesi’nin aynı salonda 2 gün sonra başka bir etkinliği olması nedeniyle kokteyl sonrası sona erdi. Sadece 3 saat gezilebilen sergi açık kalma süresi olarak dünyanın en kısa süren sergisi olarak Guinnes rekorlar kitabına girecek bir etkinlik olarak Tekirdağ sanat tarihine geçmiştir.

AÇILIŞ, GÖRKEMLİ KONSER İLE BAŞLANDI

Organizasyona lojistik desteği ile Tekirdağ’ın önemli yatırımlarından ASYA PORT, sanata ve sanatçıya desteğe verdiği destekleri ile dikkat çekiyor. Asya Port Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer’in eşi Güsün Soyuer’in başından sonuna kadar titizlikle bir an bile yalnız bırakmadığı sanatçılar, sergilerinin keşke çok daha uzun süre Tekirdağlılarla buluşabilseydi dediler. Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük binası Konferans Salonunda sergi öncesi ülkemizin dünyaca ünlü Klavsen Sanatçısı ve aynı zamanda Haliç Üniversitesi Konservatuar Müdürü Prof. Leyla Pınar ile Kontrtenor Kaan Buldular’dan muhteşem bir konser dinletisi yer aldı. Sanat etkinliğinin öğretmenler günü etkinliği olması nedeniyle Sanatçı Pınar’ın özellikle Müzik tarihinin akışı içinde ünlü öğretmen bestecilerinin eserlerine konserinde yer vermesi ayakta alkışlandı. İlhan Baran’ın “iki dans” adlı çocuklara yazılan eseriyle başlayan konser, H. Purcell’in “Music for a while”, G.F. Handel’in “Saraband”, Daquin’in “Coucou”, D. Scarlatti’nin “Sonat K395”, Dilhayat Kalfa’nın “Evcara Saz Semaisi”, Ali Ufki’nin “Lale Şarkısı”, J.S.Bach’ın bestesi üzerine Vivaldi’nin yazdığı “Konçerto BVW976”Allegro-Lento-Allegro, D. Cimarosa’nın “Troyka Sonatı”, Cenan Akın’ın “Küheylan”, G.F. Handel’in “Lachiaque Piangere” isimli eserleri yer aldı. Konserde Prof. Leyla Pınar’a Kaan Buldular 3 şarkıda sesiyle eşlik etti.

 

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Tekirdağ Lions Klübü dönem başkanı Mübeccel Karaevli yaptığı açılış konuşmasında Tekirdağ’ın sanat etkinliklerine ilgisizliğine dikkat çekerken, öğretmenlerimizin bu kutsal mesleği yerine getirirken yaşadıkları zorluklara sessiz kalamayacaklarını, kendilerini unutmadıklarını dile getirmek adına bu sanat etkinliğini düzenlediklerini dile getirdi. Uluslararası Lions Klübü’nün kuruluşunun 100. yılı dolayısı ile de konuşmasında bir çok önemli faaliyetler düzenlediklerini, yardım çalışmalarına ve özellikle de kültürel ve eğitim alanındaki projelere her zaman katkı vermeye devam edeceklerini dile getiren Karaevli, günün anısına bu organizasyona katkı veren sanatçılara birer Plaket takdim etti. Özellikle etkinliğin oluşmasında büyük çaba gösteren Cam Tavanı Delen Kadınlar Platformu Kurucu Yürütücü Başkanı Asuman Karaşabanoğlu’na teşekkür eden Karaevli, Kürsüye gelen Cam Tavanı Delen Kadınlar Platformu Kurucu Yürütücü Başkanı Asuman Karaşabanoğlu da “ Sanat gerçekten yarınların aydınlanması adına gençlerimize tavsiye edeceğimiz en naif şeydir. Siz kıymetli Tekirdağlıların yarınlarda şuan burada olan sanatçılarımızın eserleri ile daha sık sergilerle kucaklaşmanızı diledim. Sanat bizlere yepyeni ufuklara bakmamızı sağlayan yarınlarımızı aydınlatan yanı ile asla vazgeçemeyeceğimiz değerimizdir. Bu sergiyi hazırlarken değerli sanatçılarımız öğretmenlerimiz adına kısa zamanda hazırlıklarını tamamladılar ve şuan burada sizlerle emeklerini paylaşıyorlar. Bu serginin hazırlıklarında emekleri olan sayın Asya Port ailesine ve Gülsün Soyuer’e, Üniversite Basın Birliğine Atakan Şeniz’e, Lions Kulübüne, gazeteci Nijat Ayvaz’a teşekkür etmek isterim” dedi. Tekirdağ Lions Klübü dönem başkanı Mübeccel Karaevli sırası ile Sanat etkinliğine değerli katkılarından dolayı Asya Port adına Gülsün Soyuer’e, Doğuş Üniversitesi Rektörlük Sanat Danışmanı Prof. Dr. Nazan Erkmen’e, Grafik Sanatlarında ülkemizin önde gelen isimlerinden sanatçı Aydın Erkmen’e, Haliç Üniversitesi Konservatuar Müdürü Prof. Leyla Pınar’a, Kontrtenor Kaan Buldular’a, Türkiyenin ilk çağdaş ve özgün baskı atölyesi ve grafik Müzesi olan İMOGA’nın (Istanbul Museum of Graphic Arts) kurucusu Türkiye'nin önemli sanat profesörlerinden Süleyman Saim Tekcan'ın da sergiyi ziyareti dolayısı ile kendisine plaket takdim edildi.

 

ALBAYRAK “TÜM TEKİRDAĞ GÖRMELİ”

 

Sergi açılış konseri ve sergi açılışında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağımız böylesi etkinlikleri daha sık görmek istiyor. Serginin kısa sürmesine üzüldüğünü bu muhteşem eserlerle halkımızın kucaklaşması gerektiğini ve en kısa zamanda bu sergide yer alan bu eserlerin ilimizde daha uzun sergilenmesini sağlayacağını” söyledi. Albayrak, Öğretmenlerimizi anmak adına düzenlenen bu görkemli sanat etkinliğine emeği geçenlere teşekkür etti.

 

SAVAŞIN ACILARI SERGİSİ

Doğuş Üniversitesi Rektörlük Sanat Danışmanı Prof. Dr. Nazan Erkmen’e ile kısa bir röportaj gerçekleştiren gazeteci Nijat Ayvaz’ın sorularını yanıtlayan Sanatçı Erkmen, 45 yıllık bu emeğinin ürünlerini Tekirdağlı Sanat severlerle paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Nazan Erkmen’e yapmayı en çok sevdiği şey sorusuna sanatçı, "çocuklar için çizmek" dedi. Gazeteci Ayvaz, “Hocam serginize bizlerde içimizdeki çocuğu da beraberimizde getirdik” dedi. Serginizden okuyucularımız için kısaca bahsedecek olursanız neler demek istersiniz sorusuna da sanatçı Prof. Dr. Nazan Erkmen, “Bu retrospektif sergi bir anlamda benim yaşamımı özetliyor. 45 yıl hiç durmadan, yorulmadan, sıkılmadan, bıkmadan, mücadeleden vazgeçmeden, hem idareci olarak, hem de sanatı bir arada yürütmeye çalışan bir kadın sanatçının öyküsü aslında. Tekirdağ’a getirdiğim çalışmalarımda özellikle bu topraklarda birer tanrıça olarak hüküm sürmüş, etrafına güç veren ve güzellikler katan kadın tanrıçaların efsaneleri yanısıra, bir kelebek kadar kısa ömür tanınan, muhteşem güzellikteki yarı kelebek, yarı kadın düşleri; etrafımızı saran ateş çemberinden kurtulmak için savaşan, yavrusuna yeniden can vermek için yarı Zümrüdü Anka, yarı kadın bir metamorfik varlık olarak efsanelerden çıkıp gelen; küllerinden devamlı olarak yeniden doğan, ölen yavrusuna can veren, efsanevi varlığı ile onu ölümsüzlüğe kavuşturmak isteyen, amansız bir savaşın ortasında kalan çaresiz kadının çığlığını duyurmak istiyorum. Tıpkı Zümrüdü Anka, ya da ölümsüz Bennu kuşu gibi devamlı küllerinden yeniden doğan, tıpkı yaşama kutsal varlığı ile yeniden, yeniden can veren, ölümsüzce soyunu yaşatan kutsal kadınlar gibi” dedi.

 

Bir Cumhuriyet dönemi kadın sanatçısı olarak konularında kadını ve kadınla ilgili konuları ele alan Nazan Erkmen, uluslararası alanda da ülkemizi pek çok sergi ve ödüllerle de temsil ediyor. Sanatçı kendisini kendi cümleleri ile “Ben illüstratörüm. İllüstrasyon kelime anlamı ile "çizmek" canlandırma sanatıdır. İllüstratör ile ressamın arasında hiçbir fark yoktur. Tek farklı illüstratör metine bağlı çalışır. Sergide yaklaşık 200'e yakın illüstrasyon bulunuyor. Bunların çoğu kitap resimleme ürünleridir. Çocuklar için çizdiğim kitaplar, konseptli sergiler için yaptığım illüstrasyonlar, kitap kapakları, çocuk tiyatrosu afişleri, şiir resimlemeleri, pul resimlemeleri gibi illüstrasyon sanatının pek çok türünü temsil ediyor. Bunların içerisinde Gılgamış, Dede Korkut, Mezopotamya Efsaneleri, Mitler, Mitolojiler, bu toprağın üstünde yaşamış olan tüm medeniyetlerin efsaneleri her zaman ilgimi çekti. Şiir resimlemek en zoruydu. Atatürk için yazılan şiirler, eşim Aydın Erkmen'le birlikte resimlediğimiz Ömer Hayyam şiirleri, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın çocuklar için yazdıkları, değerli Mimar Cengiz Bektaş'ın yazdığı "Babam ve Ben" başlıklı şiirleri, Arif Damar, Cevdet Anday ve niceleri." Diyerek tanımladı.

Bugün Tekirdağ’a getirdiğim "Düşler – Efsaneler" Retrospektif İllüstrasyon Sergisimde Anadolu Mitolojilerinde kadın ve çocuk aynı zamanda günümüzde özellikle de Savaşın Acılarını tema olarak sunduğum eserlerim yer alıyor. Suriye savaşıyla başlayan büyük göç dalgasından öncelikle kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Özellikle Aylan bebeğin deniz kıyısına vuran cansız bedenine çalışmasında yer veren sanatçı, “Aylan bebeğin ve zorunlu bu savaş göçü karşısında mağdur olup hayatını kaybeden yüzlerce insanın trajedisini gören hangi insan duyarsız kalabilir ki” diyen sanatçı, sözlerine gözyaşları içerisinde “Artık savaşlara son vermeli sanat üretmeli ve sevgi saygı çerçevesinde barış içerisinde yaşamayı öğrenip çocuklarımıza öğretmeliyiz. Biz insanlık tarihine bırakacağımız en görkemli mirasımız ancak sevgi ve barış üzerine olacaktır. Aylan bebekler ölmesin, çocuklarımıza daha güzel yarınlar bırakmalıyız.” Dedi.   

 

“Atatürk`e Hayranım”


Ünlü Grafik sanatçısı Aydın Erkmen’in “1'nci Dünya Savaşı ve Cephelerden Kurtuluşa” başlıklı illüstrasyon çalışmaları ile Türkiye Cumhuriyetinin varoluş sebebi Kurtuluş Savaşı’nın tek tek belgeleri ile resimlendiği bu sergide ayrıca yakın tarihimize adeta ışık tutan Osmanlı’nın son döneminde yer aldığı savaşları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan önemli savaşları ve cephelerin hem kolajlanmış grafikleri hem de tarihi bilgilerinin yer aldığı muhteşem sergi görülmeye değerdi.``Atatürk`e Saygı Sergisi``, NKÜ Galeri’de sanatseverler ile buluşan sergide yer alan her bir tablo daha önce de Kültür Bakanlığı tarafından kitaplaştırılmış. Orijinal grafik çalışmalarının sanat severler ile buluşmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getiren sanatçı, Gazeteci Nijat Ayvaz’a verdiği röportaj’da, “Yakın tarihimizin önemli savaşları yer alıyor bu sergim de dedi. Trablusgarp’tan, Balkan savaşlarına, Galiçya’dan, Romanya’ya, Çanakkale’den Birinci Dünya Savaşına, Kurtuluş Savaşımıza kadar bir çok cepheyi grafik kolajlarımla anlatmak istedim. Çalışmalarımın yanında yer alan dönem metinleri okunduğu takdirde de zaten o cephede yer alan savaş ile ilgili kısa ve gerçekçi bilgileri de almış oluyorsunuz” dedi.

ANIT KABİR’DE DEV RESİMLERİ YER ALDI

Birçok davetlinin ilgiyle izlediği yakın tarihimizin savaşlarının yer aldığı sergisini her Türk’ün görmesinin önemi büyük. Grafik sanatçısı Aydın Erkmen`i sanat camiası eşsiz Atatürk portreleri ile tanıyor. Atatürk temalı yüzlerce eseri olan Erkmen, 2002 yılında Ankara’da Atamızın ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’de Genel Kurmay’ın talepleri ile yaptığı devasa eskiz çalışmaları, Rus sanatçılar tarafından renklendirilmişti. Anıt Kabir Ressamı olarak tanımlanması karşısında oldukça mütevazı cümleler kuran sanatçı Erkmen, “O günler de devasa eskizlerini hazırladığım ve Rus ressamların renklendirdiği ve üç boyut canlandırmalarla  da desteklenen dev çalışmalarımız halen Anıt Kabir müzesinde yer almaktadır. Bununla haklı bir gurur duyuyorum. Devlet adamı olarak Atatürk’e olan hayranlığım kendisinin portrelerini ve yaşamından kesitleri grafik olarak hazırlamayı önemli buluyorum. Bu güne kadar bir çok kitap çalışmasını resimledim. Hatta İstanbul Askeri Müzede gene oldukça görkemli tarihi resimlerim yer almaktadır” dedi.

 

SERGİ’NİN SÜRPRİZ KONUĞU

NKÜ’de düzenlenen Sanat etkinliğinin bir de sürpriz konuğu vardı. Geleneksel sanatlarda ülkemizin önde gelen otoritelerinden biri olan ve ‘Kumaşla Tasvir‘ dendiğinde ilk akla gelen sanatçı Eti Koen’de konuklar arasındaydı.  Cam Tavanı Delen Kadınlar Platformu Kurucu Yürütücü Başkanı Asuman Karaşabanoğlu’nun daveti ile kentimize gelen Kumaşla Tasvir sanatçısı Koen, gazeteci Nijat Ayvaz’a kendisi hakkında kısa bilgi verdi. Koen “1990 yılında Türk Amerikan Üniversiteliler Derneğinde, Linda Robinson’un hocalığında Patchwork kurslarına katılarak klasik patchwork’ ü öğrendim. Zamanla Osmanlı ve Türk motiflerine olan hayranlığımı kumaşla çalışmalarıma aktarmak arayışlarına girdim ve bu yöndeki çalışmalarımla ‘Kumaşla Tasvir‘ adını verdiğim kendi tekniğimi geliştirdim.” Dedi. Kumaş üzerine tasvir sanatını geliştiren ve bu konuda bir çok öğrenci yetiştiren Koen, yıllar süren çalışmalarıyla Osmanlı ve İslam Motifleri ve Minyatürlerlerin yanı sıra, tarihi ve kültürel dokuları, yaşanan değişim dönüşümü kendine özgü işlemeye başladı. 1993 yılından beri birçok kişisel sergi açtığı gibi çeşitli karma sergilere de katıldı. Atölyesinde yetiştirdiği öğrencilerine tekniğini aktarmakta ve bu konulardaki geleneksel Türk Kültür ve Sanatının sürdürülmesine çalışmaktadır. Ayvaz, “Tekirdağ böylesi alanında öncü sanatçıları ağırladığı için çok şanslı bir gün yaşadı.” Dedi.

 

 

 

Nazan Erkmen Kimdir?

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunu olan Nazan Erkmen'in ihtisas alanı illüstrasyon. Sanatçı, şimdiye kadar çocuklar ve büyükler için 125'in üstünde kitap ve yüzlerce kitap kapağı resimledi. Ülkemizde olduğu kadar yabancı ülkelerde ve Uluslararası sanat kurumlarında 50'ye yakın sergi açmış olan Nazan Erkmen, 2009′da Polonya Wroclaw 4. Uluslararası Resim Bienali Jüri üyeliği, 2010′da 32ci City Museum of Skopje Üsküp Uluslararası Öğrenci Afiş Yarışması jüri üyeliği, 2012-2013′de Üsküp Uluslararası Afiş Bienali, VII. ve VIII. International Biennial of Drawing Pilsen, 2015′de Accademia belle di arti di Torino 1nci Uluslararası FİSAD Sanat Festivali ve Bratislava Uluslararası İllüstrasyon Bienali'nde jüri üyeliği yaptı.

Sanatçı, sanat alanındaki başarısı yanı sıra kendisine layık görülen ulusal ve uluslararası 22 ödülün yanı sıra, topluma yaptığı hizmetler nedeni ile de Türkiye Kadınlar Birliği tarafından "Lider Kadın Sanatçı" ve Mevlana Derneği tarafından da "Topluma Hizmet Ödülü" ödüllerle taltif edilmiştir. 2014′de Uluslararası dil ve Medya Üniversitesi Roma sanat fakültesi öğrencileri ve Roma Fondazione Vakfı tarafından eserlerinde ve yaşamında çalışmalarını kadın ve çocuk haklarına adayan Uzakdoğu ve Yakındoğu Seçilmiş Kadın sanatçılar arasında seçilmiştir. 2006–2012 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iki kez seçimle göreve gelen ilk kadın dekandır ve 2012–2015 yılları arasında Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Dekanlığını yapmıştır. Halen Doğuş Üniversitesinde görevlidir.

 

 

Aydın Erkmen Kimdir?
1943’de Aydın’da doğdu. 1968'de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 1969 – 1972 yılları arasında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde serbest grafik ve illüstrasyon asistanı olarak görev aldı. 1991 - 2002 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde eğitmen olarak görev yaptı. 1969-2000 yılları arasında Maya Reklam, Grafik Maya, Era Tanıtım, Kanguru gibi Türkiye’nin belli başlı reklam ajanslarında sanat direktörü olarak çalıştı. Tasarımını yaptığı ve resimlediği birçok kitap Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı. Milliyet Yayınları, Ada Yayınları, Turing ve Otomotiv Kurumu, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yayınları dahil olmak üzere sayısız kitap resimledi, yüzlerce kitap kapağı yaptı. 
ÖDÜLLER
• Grafikerler Meslek Kuruluşu Grafik Tasarım Birincilik Ödülleri, 1965 – 1990 arası

• Genel Kurmay Başkanlığı Büyük Ödülü, 26 Ağustos 2002 (Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi çalışmaları için)
• Osmanlı Devleti 700'ncü Kuruluş Yıldönümü Amblem Yarışması Birincisi, 2000SERGİLER
• “Cephelerden Kurtuluşa” İllüstrasyon Sergisi, Akşehir, 2003
• “Cephelerden Kurtuluşa” İllüstrasyon Sergisi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2006
• Ömer Hayyam Şiir Resimleme Sergisi, Avusturya Kültür Ofisi, 2007, Yeniköy, İstanbul 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: Tekirdağ, Namık, Kemal, Üniversitesi, Konferans, Salonu, galerisinde, açılan, mu
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı