Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 14:17
 
TEKİRDAĞ'IN İÇME SUYU SON TEKNOLOJİ CİHAZLARLA SÜREKLİ KONTROL EDİLİYOR
Tekirdağ il genelinde aylık 408 noktadan alınan şebeke suyunun kontrolleri TESKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan temiz su laboratuvarında alanında uzman personel ile son teknolojik cihazlarla yapılmaktadır.
Gündem Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - TESKİ Genel Müdürlüğü il genelinde temin ettiği suyun kalite ve kontrolünü sürekli olarak sağlamaktadır. Standartlara uygun bir şekilde 11 ilçedeki toplam 408 notada bulunan içme suyu numune alma kabinlerinden alınan su örnekleri ilgili personel gözetiminde içme suyu laboratuvarına getirilmektedir. Burada nitrit, amonyum mangan, demir, Ph, iletkenlik ve bulanık parametrelerine bakılmaktadır. Temiz su laboratuvarında bulunan iyon kromotografi cihazı ile ölçümlerde ppb (milyarda bir) seviyelerine kadar inilebilmektedir. Kimyasal analizler haricinde uluslararası standartlara uygun yöntemlerle gerçekleştirilen mikrobiyolojik analizler ile şebeke sularının ve su kaynaklarının mikrobiyolojik parametreler yönünden kontrolleri aylık olarak gerçekleştirilmektedir. Laboratuvarda aynı zamanda vatandaşlardan gelen şikayet ve talep analizleri de yapılmaktadır. Yapılan tüm analizler eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığına bağlı Halk Sağlığı kurumu tarafından da yapılmaktadır.

TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz konuyla ilgili olarak; Halkımızın sağlığı ve suyumuzun kalitesi bizim için çok önemli. Son teknolojik cihazlarla, alanında uzman personelimizle son derece ciddi çalışmalarla 7/24 görev yapmaktayız. Laboratuvarımızın uluslararası yeterlilik belgesi (akreditasyon) alması için gerekli çalışmalarımız da hızla devam etmektedir.” dedi.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: TEKİRDAĞ'IN, İÇME, SUYU, SON, TEKNOLOJİ, CİHAZLARLA, SÜREKLİ, KONTROL, EDİLİYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı