Haber Detayı
25 Mayıs 2020 - Pazartesi 20:23
 
TEKİRDAĞ BAROSU: KANUNLAR BELLİDİR KİMSE ŞİDDET UYGULAYAMAZ
Çorlu’daki dayak görüntüleri ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Barosu, dayak yiyen vatandaşların yakınları ve savcılıkla görüştüklerini belirterek,” Olayın peşini bırakmayacağız. CMK’den avukat talebi bize gelmedi. Son zamanlarda benzer şiddet olaylarının ülkede yaşanması ciddi güven bunalımına yol açmaktadır ” dedi.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Çorlu’da Silahtarağa Mahallesi’nde polislerin bir aileyi dövdüğü görüntüleri hakkında açıklama yapan Tekirdağ Barosu Başkanlığı, “Konumu ne olursa olsun hiç kimse görev tanımını ve yasaları aşacak şekilde kendi yaptırımını uygulayamaz. Ancak son zamanlarda benzer olaylara ülkemizin bir çok yerinde sıklıkla yaşanması ciddi güven bunalımına yol açmaktadır” dedi.

Tekirdağ Barosu Başkanlığı’nın yaptığı basın açıklaması şöyle, “ 24.05.2020 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi, Silahtarağa Mahallesi’nde tarafımıza iletilen ve sosyal medyaya düşen görüntülerden de anlaşılacağı üzere kolluk güçleri tarafından aralarında çocuk, kadın ve erkeklerinde bulunduğu yaklaşık 18-19 kişiye 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanuna aykırı olarak sokakta ve bahçe içinde onlarca kolluk görevlisi tarafından coplarla vurulmak sureti ile şiddet uygulandığı, görüntü çekenlerin de yine kolluk tarafından zorla görüntülerin sildirilmeye çalışıldığı gözükmektedir.
Hukuk devletinde ortada bir suç varsa ne şekilde yaptırımı olacağı bellidir. Konumu ne olursa olsun hiç kimse görev tanımını ve yasaları aşacak şekilde kendi yaptırımını uygulayamaz. Ancak son zamanlarda benzer olaylara ülkemizin bir çok yerinde sıklıkla yaşanması ciddi güven bunalımına yol açmaktadır.
Bu olayla ilgili basın açıklamasını yaptığımız saate kadar CMK’den avukat görevlendirme talep edilmemiştir.
Olayla ilgili olarak taraf yakınları ve başsavcılıkla görüşme yapılmış olup süreç her yönüyle titizlikle takip edilecektir. Tekirdağ Valiliği tarafından 25.05.2020 tarihinde yapılan duyuruda aşırı güç kullanıldığı iddia edilen görevlilerle ile ilgili işten el çektirildiği ve haklarında Adli ve idari soruşturma başlatıldığı bilgisi edinilmiştir. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: TEKİRDAĞ, BAROSU:, KANUNLAR, BELLİDİR, KİMSE, ŞİDDET, UYGULAYAMAZ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı