Haber Detayı
14 Şubat 2021 - Pazar 23:43
 
TRAKYA'DA BELEDİYELERİN KARLA MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR
Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli il ve ilçe belediyeleri kenti etkisi altına alan kar yağışı ve buzlanmadan dolayı oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirebilmek ve ulaşımdaki aksamaların önüne geçebilmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Belediyeler kar küreme, tuzlama, sıvı buz çözücü ile mücadelelerini sürdürdüler.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Edirne’de dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken kenti beyaza bürüdü. Kar yağışı gece boyunca devam ederken, Edirne Belediyesi’nin karla mücadele için kurduğu ekiplerle kar küreme ve tuzlama çalışması gerçekleştirdi. Ekipler çalışmalarını ilk etapta hastane yolları, ana arterlerde ve dik yokuşlarda yoğunlaştırdı.

Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görevli toplamda 110 personelin görev aldığı karla mücadele çalışmaları; kar yağışı ve buzlanma etkisini gösterene kadar 7/24 esası ile yürütülecek. Dün gece itibariyle başlanan karla mücadele çalışmalarında ise 10 ton sıvı buz çözücü, 250 ton tuz kullanıldı.

                                       ÇORLU

Cumartesi akşam saatlerinde başlayarak aralıksız olarak devam eden kar yağışına müdahale eden Çorlu Belediyesi ekipleri, ana arterler ve bağlantı yollarını açık kalması için yoğun çaba sarf etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıları dikkate alan Çorlu Belediyesi Fen işleri Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekiplerimiz, yağış öncesinde özellikle ana arterlerde trafik akışının sekteye uğramaması için solüsyon çalışması gerçekleştirirken, yağış ile birlikte ana arterler ve bunlara bağlantılı cadde ve sokaklarda tuzlama yaparak karla ve gece saatlerinde oluşabilecek don ile mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Üç adet greyder, ikişer adet kar kaplanı, tuzlama robotu, loder, bekoloder, kamyon, bir adet solüsyon traktörü ve 40 personel ile ulaşımın aksamaması için gece gündüz mücadele veren ekipler, Kale Bayırı, Salhane, Borsa Meydanı, Fatih Caddesi, Kırkova Caddesi, Erdal İnönü Caddesi, Kurtuluş Caddesi, Emlak Konutları bölgesi, Kemaller Caddesi, Başmaslak Caddesi, 1. Köprü, Uygarlık Caddesi, Çamlıbel Caddesi, Ağır Bakım Kavşağı, Toros Caddesi, Kömürcü Caddesi, Özgürler Caddesi, Ziyabey Caddesi, Orhan Kemal Caddesi, Türkeli Caddesi, Çırakbayırı, Güney Caddesi, Mustafa Kemal Caddesi, Hürriyet Caddesi, Anafartalar Caddesi, Şehit Yüzbaşı Yücel Kenter Caddesi, Kumyol Caddesi, Şinasi Kurşun Caddesi, Ahmet Piriştina Caddesi, Taşkent Caddesi, 18 Mart Caddesi, Sülün Caddesi, Dadaloğlu Caddesi, Cahit Sıtkı Tarancı Caddesi, Dumlupınar Caddesi, Eski Bağlar Caddesi, 19 Mayıs Caddesi, Çetin Emeç Bulvarı, İsmet Paşa Bulvarı, Bahriye Üçok Bulvarı, Kılıç Ali Paşa Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, Bülent Ecevit Bulvarı, Eski Tekirdağ Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi, Atatürk Bulvarı, Mandıracı Caddesi, Şehit Teğmen Yavuzer Caddesi, Halit Ziya Uşaklıgil Caddesi, Sokak Yunus Emre Caddesi, Yılmaz Alparslan Caddesi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi, Adnan Doğu Caddesi, Arabacı Caddesi, Sancak Caddesi, Piri Reis Caddesi, Mimar Sinan Caddesi, Çevre Yolu, Şehitler Caddesi, Ali Osman Çelebi Bulvarı, Salih Omurtak Caddesi, Hastane Caddesi ve bunlara bağlı sokaklar, hastaneler, karakol ve okullar ile kamu kurumlarının bulunduğu alanlarda karla mücadele çalışması gerçekleştirdi.

Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Özcan Veysel Tunçcan, ekiplere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, çalışmalar sırasından yaklaşık olarak 360 ton tuz ve 1.900 kilogram solüsyon kullanıldığını, karla mücadelenin şehir merkezi ile birlikte tüm bulvar, cadde ve sokaklarda da eş zamanlı olarak sürdürüldüğünü söyledi.

Başkan Yardımcısı Tunccan ayrıca ekipler tarafından yalnızca sürücülerin değil yayaların da mağdur olmaması için kent genelinde, Fen İşleri ve Temizlik İşleri müdürlüklerimize bağlı ekiplerce kaldırımlarda da kar küreme ve tuzlama çalışması yapıldığını ifade etti.

                  ERGENE

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel vatandaşların mağduriyet yaşamaması için kar mesaisi yapan belediye ekiplerinin çalışmalarına bizzat katılarak, kar küreme ve tuzlama çalışmalarını yerinde denetledi.

Ergene Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin Sağlık Mahallesi’nin cadde ve sokaklarında gerçekleştirdiği kar küreme ve tuzlama çalışmalarına katılan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel çalışmaları yerinde takip etti.

Önceki gece geç saatlerde başlayan ve hafta sonu boyunca etkili olan kar yağışına karşı kar küreme ve tuzlama çalışması yapan belediye ekiplerinin çalışmalarına katılan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel incelemelerde bulunarak ekiplere kolaylıklar diledi. 

Tedbirimizi Erkenden Aldık

Ergene’nin cadde ve sokaklarında her hangi bir olumsuzluk yaşanmaması için 24 saat esasıyla görev yapan ekipleri ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi alan ve çalışmaları yerinde takip eden Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Günler öncesinden yapılan yoğun kar yağışı, tipi ve don olaylarına karşı tedbirimizi erkenden aldık ve tüm hazırlıklarımızı bu doğrultuda yaptık. Tüm hazırlıklarımızı ve planlamalarımızı karla mücadele üzerine oluşturduk. Tüm tedbirleri aldığımız için kar yağışının başlaması ile birlikte Ergene ilçe genelinde tuzlama, kar küreme ve kar temizleme ile yol açma çalışması başlattık. Ekiplerimiz çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Biz de ekiplerimizi çalışmaları sırasında sahada ziyaret ettik ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldık. Ekiplerimiz Ergene’de herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması ve kar yağışının etkisini azaltmak için canla başla mücadele ediyorlar” dedi.

7/24 Görevdeyiz

Başkan Yüksel ayrıca, “Ergene’de etkili olan kar yağışının olumsuz etkilerine karşı ekiplerimiz ilçemizde 24 saat esasına göre görev başındalar. Sevgi kenti Ergenemizin dört bir yanında gece gündüz demeden çalışmalarını sürdüren mesai arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

                                       ÇERKEZKÖY

Çerkezköy Belediyesi, bölgede etkili olan kar yağışı öncesinde gerçekleştirdiği solüsyon çalışmalarının ardından, kent merkezi ve mahallelerimizde kritik noktalarda gerçekleştirdiği kar küreme ve tuzlama çalışmalarıyla karla mücadeleyi sürdürdü.

Meteoroloji'den yapılan uyarıların ardından kar yağışı kentimizde de etkisini gösterdi. Yoğun kar yağışı nedeniyle vatandaşlarımızın olumsuz yönde etkilenmemesi için oluşturulan karla mücadele ekiplerimiz, çalışmalarına 24 saat esasına göre devam ediyor.

SOLÜSYON VE TUZLAMA ÇALIŞMALARI YAPILDI

Bölgemizi etkisi altına alan soğuk hava nedeniyle kentimiz genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına ekiplerimiz yine görevinin başındaydı. Zabıta Müdürlüğü’müze bağlı ekiplerimiz, cadde ve sokaklarımızda ring atarak gerçekleştirdikleri kontroller sonucu önlem alınması ya da olumsuzluk yaşanması muhtemel noktaları Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekiplerine bildirdi.  Kar yağışı öncesinde kent genelinde solüsyon çalışması yapan ekipler, daha sonra kritik noktalarda tuzlama çalışmalarını sürdürdü.

EKİPLERİMİZ 24 SAAT ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR

Çerkezköy Belediyesi’ne bağlı Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri 2 adet tuzlama makinesi, 1 adet solüsyon tankı, 2 adet kar küreme aracı, 3 adet kepçe, 2 adet kamyon ve 2 adet de greyder ile 23 personelden oluşan ekiple şehir merkezi başta olmak üzere tüm mahallelerde çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşların kar yağışından olumsuz yönde etkilenmemeleri için ekiplerimiz 24 saat esasına göre çalışmalarına devam ediyor.

                  SÜLEYMANPAŞA

Kar yağışı Cumartesi günü itibariyle Süleymanpaşa’da etkili olmaya başlarken, hazırlıklarını günler öncesinden tamamlayan Süleymanpaşa Belediyesi, yağışın başlaması ile birlikte karla mücadele çalışmalarına start verdi.

ŞİDDETLİ KARA RAĞMEN YOLLAR KAPANMADI

Cumartesi akşam saatlerinde başlayan ve ilerleyen saatlerde etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle, Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı 35 personel ve 9 araçtan oluşan (2 kar küreyici, tuzlama aracı, 5 adet traktör ve kamyonet) ekiplerin başlattığı mücadelesini hem merkez hem de kırsal mahallelerde gece boyunca ve Pazar günü de sürdürdü. Şiddetli ve aralıksız kar yağışına rağmen Süleymanpaşa’da ana arterler tamamen ulaşıma açık tutulurken, kırsal mahallelerde de ihtiyaç duyulan noktalara ekipler tarafından anında müdahale edildi.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in de bizzat nezaret ettiği karla mücadele çalışmaları kesintisiz sürdürülürken, kırsal mahallelerde yol açma ve merkez mahallelerde de buzlanmayı önleme ve tuzlama çalışmaları ön plana çıktı.

Konuyla ilgili yapılana açıklamada, kar yağışının hafta başında da etkili olmasının beklendiği, kar mücadelesine son ana kadar hız kesmeden devam edileceği belirtildi.

KAR ÇİLESİ YOK, KEYFİ VAR

Öte yandan, şiddetli kar yağışına rağmen Süleymanpaşa Belediyesinin gece gündüz süren kar mücadelesi sayesinde herhangi bir ciddi sorun yaşanmazken, kar yağışı ile birlikte Süleymanpaşa’da seyre değer manzaralar oluştu.

                        KIRKLARELİ

Kırklareli Belediyesi’nden Soğuk Havayla Mücadele Gece de Devam Ediyor. Marmara Bölgesi’ni  14 Şubat Pazar günü erken saatlerden itibaren etkisi altına alan soğuk ve kar yağışlı havanın Kırklareli’nde de görülmesinin ardından, günün en düşük sıcaklıklarının -5 dereceye kadar düştüğü görüldü.

Kırklareli kent merkezinde yağışların ardından oluşan buzlanma ve don olayı tehlikesi, Kırklareli Belediyesi ekiplerini harekete geçirdi. Bu kapsamda, birçok caddede, ara sokaklarda ve bulvarlarda özel solüsyon uygulaması ile buzlanmasının önüne geçilirken, yer yer tuz serpme çalışmaları ile faaliyetler desteklendi.

Kırklareli Belediyesi yetkilileri, buzlanma tehlikesine karşı vatandaşların tedbirli olmalarını ifade ederken, özellikle sıcaklığın eksi değerlerde olduğu bu dönemde açık hava su kullanımından mümkün olduğunca kaçınmaları konusunda da bilgi verdiler.

                LÜLEBURGAZ

Lüleburgaz Belediyesi ekipleri, yoğun kar yağışı sonrasında oluşan buzlanmaya karşı kentin merkezindeki yayalaştırılmış bölgede solüsyonlu çalışma gerçekleştirildi. Öte yandan ekipler kentin ana arterlerinin tamamında tuzlama yaparak olası bir olumsuzluğun önüne geçti. 

Lüleburgaz’da yoğun kar yağışıyla birlikte ekipler teyakkuza geçti. Kar yağışının başladığı ilk saatlerden itibaren kar küreme ve tuzlama araçlarıyla yollara koyulan Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kentin ana arterlerinde ve birçok sokağında kaldırım ve yolları tuzladı. 24 saat esasına göre belli aralıklarla tuzlama çalışması yapan ekipler, buzlanmadan kaynaklı olası bir olumsuzluğun önüne geçti. 

Buzlara solüsyonlu müdahale

Tüm bunlarla birlikte Temizlik ve Çevre Müdürlüğü ekipleri, gün ağırmadan yollara koyularak yayalaştırılmış bölgedeki buzlara özel solüsyonla müdahale ederek olası buzlanmanın önüne geçti.  

                      KEŞAN

 

Keşan Belediyesi, 13-14 Şubat 2021 tarihlerinde etkili olan kar yağışı ve buzlanmadan ötürü oluşabilecek olumsuzluklarının önüne geçmek amacıyla 7/24 esasıyla teyakkuz halinde çalıştı.

Keşan’da ekili olan kar yağışı kenti beyaza bürürken, Keşan Belediyesi ekipleri vatandaşın mağdur olmaması için kar küreme, solüsyon ve tuzlama çalışması gerçekleştirdi. Ekipler çalışmalarını ana arterlerde yoğunlaştırırken, Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Veterinerlik İşleri Müdürlüğü’nde görevli personel, 15 iş makinesiyle 7/24 esasıyla çalışmalarda yer aldı.

Yoğun kar yağışına karşı tüm tedbir ve önlemleri alan Keşan Belediyesi, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında kriz masası oluşturarak, sahada gerçekleştirilen çalışmaların koordinasyonunu sağladı. Ekiplerin karla mücadelesi 14 Şubat 2021 Pazar günü gün boyu sürdü. Greyder, kepçe ve tuzlama araçları ve personel başta ana arterler olmak üzere şehrin her noktasında çalıştı.

                Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise gün boyunca çalışmaları sahada takip ederek, ekiplerden bilgi aldı.

Kar yağışının etkili olduğunu kaydeden Helvacıoğlu, “Yollarımız açık. Ancak etkili yağış ulaşımı tehdit ediyor. Tüm ekiplerimiz ile çalışıyoruz. 15 iş makinemiz sahada. Ekiplerimiz olumsuz hava koşullarına rağmen fedakârca çalışıyor. Hava sıcaklığı -6 ama şehrimizin her noktasında gereken çalışmaları gerçekleştiriyor. Beklenen bir kar yağışıydı. Bu yağışa ihtiyaç vardı. Memnuniyetle karşıladık. Kuraklık açısından çok önemliydi. Göletlerimizdeki doluluk oranına etki edecek.”

KAYAN TIR, BELEDİYE EKİPLERİNİN MÜDAHALESİ İLE KURTARILDI

Öte yandan Özel Keşan Hastanesi yakınlarında kar nedeniyle yolda kalan TIR Keşan Belediyesi ekipleri tarafından kurtarıldı.

Yardım istenmesi üzerine TIR’ın bulunduğu alana gelen ekipler, gereken çalışmaları yaptı. Kısa süre devam eden çalışmaların ardından kurtarılan TIR, yola devam etti.

SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI

Keşan Belediyesi, etkili olan kar yağışı nedeniyle yaşam şartları ağırlaşan sokak hayvanlarını da unutmadı. 

Ekipler, şehrin çeşitli noktalarında bulunan mama odaklarını doldururken, sokakta karşılaşılan sokak hayvanlarına mama verdi. 

KEŞAN KARTPOSTALA DÖNDÜ

Etkili olan kar yağışı Keşan’da kartpostallık kar manzaraları oluşturdu. Uzun süredir beklenen etkili kar yağışı Keşan’da muhteşem manzaraları da beraberinde getirdi. Kar yağışı nedeniyle oluşan manzara, Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarında yayınlanırken, yüzlerce beğeni aldı.

BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA HELVACIOĞLU, ELİNE KÜREK ALDI, KALDIRIMDA KAR KÜREDİ

Keşan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli 15 Şubat 2021 Pazartesi günü sabah erken saatlerde kaldırımlarda kar küreme çalışması yaptı.

Saat 07.30 sıralarında Alparslan Türkeş Meydanı’nda gelen personel, yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde kar küreme çalışması gerçekleştirdi. Çalışmalara katılan Mustafa Helvacıoğlu, personel ile birlikte kürek ile kaldırımda kar küredi.

Alparslan Türkeş Meydanı’nda açıklamada bulunan Helvacıoğlu, yaklaşık 30 personel ile kaldırımlarda kar küreme çalışması gerçekleştirdiklerini dile getirerek, şunları söyledi: “Bu kar yağışını hepimiz bekliyorduk. Bereket yağdı. Karın da etkileri var. Ekibimizle hazırız, tüm çalışanlarımızla yollardayız. Kaldırım, yol temizliğine devam ediyoruz. 15 iş makinesi ve 200’e yakın personelimiz ile sahadayız. Kürekler elimizde, kar temizliğine başladık. Esnafımız da destek veriyor ve dükkanının önünü temizliyor. Yine birlik ve beraberliğimizi yine gösterdik. İş makineleri konusunda firmalarımız bize destek verdi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımız neticesinde ana yollar trafiğe açık kaldı. Kar yağışı hepimizi sevindirdi. Özellikle kuraklık açısından büyük bir fayda var. Su oranımız %8’e düşmüştü. Çok şükür bu kar yağışı doluluk oranlarımıza da etki edecek. Çok şükür kar nedeniyle üzücü bir olay yaşamadık.”

Ekipler gün boyunca kar küreme çalışmalarına devam etti.

 

 

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: TRAKYA'DA, BELEDİYELERİN, KARLA, MÜCADELESİ, DEVAM, EDİYOR,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı