Haber Detayı
03 Nisan 2021 - Cumartesi 19:20
 
TRAKYA'DA İLK ADLİ TIP SÜLEYMANPAŞA'DA KURULUYOR
Türkiye’de sadece 9 büyükşehirde bulunan Adli Tıp Grup Başkanlığının 10’uncusu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un öncülük ettiği girişimler sonucu Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde kuruluyor.
Haberi


TRAKYA 2000 - 2001 yılından bu yana Tekirdağ Adli Tıp Şube Müdürlüğü düzeyinde Adli Tıp Kurumu hizmeti alan Tekirdağ’da, bugüne kadar sadece adli raporların düzenlenmesi, gerekli muayenelerin yapılması ve otopsi işlemleri gerçekleştirilebiliyordu. Bunun dışındaki talepler İstanbul’a yönlendiriliyor, dava süreçleri gereğinden fazla uzuyordu.

20 yıldır hizmet veren Tekirdağ Adli Tıp Şube Müdürlüğünün, bu süreçte artan vaka sayıları ve çeşitliliği nedeniyle ihtiyacı karşılamakta zorlandığı belirtilerek Adli Tıp Grup Başkanlığının kurulmasının önemli bir ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

TBMM Başkanı Şentop Öncülük Etti

Ortaya çıkan bu ihtiyacın giderilmesi için TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop başta olmak üzere Tekirdağ Milletvekillerinin başlattıkları girişimler sonucu, Adalet Bakanlığı olurunun alındığı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de Adli Tıp Kurumu Tekirdağ Adli Tıp Grup Başkanlığının kurulması kararının verildiği açıklandı.

Çevre illere de hizmet verecek

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Adli Tıp Şube Müdürlüğünün kurulduğu tarihten günümüze kadar geçen süre içerisinde artan adli vaka çeşitliliği ve sayısı, bünyesinde Morg İhtisas Dairesi ve Kimya İhtisas Dairesini içerecek bir Adli Tıp Grup Başkanlığına dönüşüm ihtiyacını oluşturmuştur. Bu ihtiyaç nedeniyle, 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca, Adli Tıp Kurumu Tekirdağ Adli Tıp Grup Başkanlığı ve buna bağlı olarak Morg İhtisas Dairesi ile Kimya İhtisas Dairesinin kurulmasına Adalet Bakanlığı Olur’u ile karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Tekirdağ Adli Tıp Grup Başkanlığı ve Morg İhtisas Dairesi ile Kimya İhtisas Dairesinin hayata geçmesi ile birlikte Tekirdağ’da adli vakaların hızla sonuçlandırılacağı ve merkezin Trakya bölgesindeki diğer illere de hizmet vereceği açıklandı.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: TRAKYA'DA, İLK, ADLİ, TIP, SÜLEYMANPAŞA'DA, KURULUYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı