Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 19:14
 
TRAKYA'DAN ELAZIĞ VE MALATYA'YA YARDIM TIRLARI YOLA ÇIKTI
Elazığ ve Malatya'da yaşanan depremde zarar gören vatandaşlar için Trakya'da bir çok belediye ve dernek yardım toplayarak bölgeye gönderdi.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETSİ - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından, Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremde zarar gören vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere, AFAD ve Tekirdağ Valiliği’nin koordinasyonunda hazırlanan deprem yardım malzemeleri  yola çıkarıldı.

27 Ocak 2020 Pazartesi günü bir kamyon ile yola çıkarılan yardım malzemeleri, en kısa sürede Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere ulaştırılacak.

Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremde zarar gören vatandaşlara teslim edilmek üzere gönderilen yardım kamyonunun uğurlanmasına, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İl Jandarma Komutanı Osman Kılıç, AFAD İl Müdürü Recep Erol ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Emin Pehlivan katıldı.

“Depremde Zarar Gören Vatandaşlarımızın Acısını Paylaşıyoruz”

Yardım kamyonunun uğurlanması öncesinde bir konuşma yapan Başkan Kadir Albayrak, “Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı olarak kurtulan afetzedelere ise acil şifalar diliyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, depremde zarar gören vatandaşlarımızın acısını paylaşıyoruz. Tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ise tüm Türkiye’nin Elazığ ve Malatya için tek yürek olduğunu, bu anlamda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin yaptığı insani yardımın çok anlamlı olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından içerisinde giyim, gıda, elektrikli ısıtıcı, bebek bezi ve hijyen vb. malzemelerin yer aldığı yardım kamyonu depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı.

Çorlu Halkı Depremzedeler İçin Seferber Oldu


Çorlu Belediyesi tarafından Elazığ'da yaşanan depremin ardından Elazığ ve Malatya'da depremden zarar gören vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere başlatılan yardım kampanyası için Çorlu halkı seferber oldu.
Elazığ'da meydana gelen ve tüm vatandaşlarımızın yüreğini yakan deprem sonrasında Çorlu Belediyesi tarafından AFAD, Tekirdağ Valiliği ve Çorlu Kaymakamlığı koordinasyonunda başlatılan deprem yardım kampanyasına Çorlu halkı yoğun ilgi gösterdi.
Çorlu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde toplanan yardımların giderek arttığını ve Çorlu halkının depremde zarar gören vatandaşlar için seferber olduğunu söyleyen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, toplanan yardımların tasnif işlemlerinin sürdüğünü söyledi.

Başkan Sarıkurt yaptığı açıklamada, "Tüm halkımıza geçmiş olsun. Yaşanan depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.
Depremin hemen ardından AFAD, Tekirdağ Valiliği ve Çorlu Kaymakamlığı koordinasyonunda Çorlu Belediyesi olarak başlattığımız yardım çağrımıza vatandaşlarımız hızla karşılık verdi ve kuru gıda, yiyecek, giyecek gibi çok sayıda ihtiyaç malzemesini hızla belediyemize ulaştırmaya başladı. Yardım malzemelerinin bize ulaşmasıyla birlikte personelimiz yardımları tasnif etmeye başladı. Toplanan tüm yardım malzemeleri sınıflandırıldıktan sonra yeniden kolilere konuldu ve deprem bölgesine gönderilmek üzere hazır hâle getiriliyor. Toplanan yardımların tasnif işlemleri devam ediyor. Çorlu Kaymakamlığımızın koordinasyonunda yarın ya da en geç öbür gün yardım malzemeleri deprem bölgesine gönderilecek ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmış olacak.
Çorlu'muza yakışır bir dayanışma örneği sergilendi. Bu duyarlı ve özverili davranışlarından ötürü Çorlu halkımıza çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Öte yandan Tekirdağ Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından yapılan açıklamada yardım taleplerinin kullanılmamış yeni malzeme olmak kaydıyla sadece ısıtıcı, giyecek ve gıda ürünlerinin kabul edileceği ifade edilerek toplanan yardımların Elazığ ve Malatya'da oluşturulan lojistik depolara "Yardım Toplama Komisyonları" tarafından sevk edileceği belirtildi.

 

Ergene'de Depremzedelere Yardım Kampanyası Başlatıldı

24 Ocak Cuma günü Elazığ’da yaşanılan deprem felaketinin ardından Ergene Kaymakamlığı tarafından toplanan komisyon kararı ve Ergene Belediyesi işbirliği ile deprem mağduru vatandaşlarımıza yardım seferberliği başlatıldı.

Ülkemizi yasa boğan Elazığ’da ki 6,8’lik depremin ardından Ergene Kaymakam Vekili Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Ergene Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Kerem Yavaş, Ergene Mal Müdürü Nevzat Yabar ve Ergene İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esat Ali toplantı yaptı. Toplantıda Elazığ’da ki depremzedeler için acil yardım kampanyası başlatıldı.

Başlatılan kampanya dahilinde yardım etmek isteyen vatandaşların çocuk bezi, battaniye, bot, kaban, elektrikli veya tüplü ısıtıcı ve kuru gıda paketli yardımlarını Sağlık Mahallesinde bulunan Ergene Kültür Merkezine getirmeleri gerektiği duyurusu yapılırken, telefonla irtibata geçmek isteyenlerin 0531 105 46 51 nolu telefonu aramaları gerektiği belirtildi. Toplanılacak olan yardımlar tırlar ile deprem bölgesine gönderilecek.

 

Konu ile ilgili olarak Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel yapmış olduğu açıklamasında depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara baş sağlığı dileklerinde bulunarak, “Elazığ’da yaşanılan deprem hepimizi derinden üzmüştür. Ülke olarak bu zor günde depremzedelerimize yardım elimizi uzatarak yaşadıkları acıyı bir nebzede olsa hafifletebiliriz. Dayanışmaya, birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Çünkü yaraların sarılması ve gözyaşlarının silinmesi elbette gönül ve vicdan köprüleri inşa ederek mümkün olacaktır. Ergene Belediyesi olarak bizler üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırı” dedi.

“Üzerimize Ne Düşüyorsa Yapmaya Hazırız”

Keşan halkı, Elazığ’da meydana gelen 6.8’lik deprem sonrası Keşan Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyası için adeta tek yürek oldu.

Keşan Belediyesi’nin Atatürk Kapalı Spor Salonu bahçesinde hazırladığı alanda 26 Ocak 2020 Pazar günü yardımları kabul eden Keşan Belediyesi’ne, vatandaşlar; giyim eşyası, battaniye, soba, gıda malzemesi, çocuk bezi gibi malzemeleri yardım için getirdi.

Keşan Belediyesi’nin depremin ardından yardım kampanyası çağrısında bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Keşan ve bölge halkımız çağrımıza çok büyük duyarlılık gösterdi. Duyarlı halkımızın gönderdiği malzemeler, Keşan Kaymakamlığı ve Edirne Valiliğimizin himayesinde toplanacak ve deprem bölgesine gönderilecek. Siyasilerimiz, STK’larımız, vatandaşlarımız, milletvekillerimiz, kısacası tüm Keşan Elazığ’daki depremzede vatandaşlarımız için teyakkuz halinde. Bir kez daha gördük ki Türk halkı her zaman dayanışma içinde. Zor durumda olduğumuz savaş, afet gibi durumlarda hemen birbirimize destek olmak için kenetleniyoruz. Allah bir daha böyle afetleri bizlere yaşatmasın. Türkiye bir deprem bölgesi ve ülke olarak her zaman depreme hazır olmalıyız. Toplanma noktalarından binalarımızın, kamu kurumlarımızın, okullarımızın durumuna kadar güncellemelere ihtiyacımız var. Geçmişteki büyük depremleri unutmadık. Onlar bizim canımızı çok yaktı. Binlerce insanımızın vefatına neden oldu. Elazığ’daki depremde ülke olarak, devlet olarak çok hızlı hareket ettik. Bu da ülkemizin depreme ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor.”

Depremzedelere yardım için destek olan herkese çok teşekkür eden Mustafa Helvacıoğlu, “Yardımlarımızı Keşan Kaymakamlığımızın önderliğinde Edirne Valiliğimize ulaştıracağız. Yardımlar buradan da deprem bölgesine ulaştırılacak. Ama önce Keşan’da bir eleme yapacağız. Gönderilmeye uygun olanlar bölgeye ulaştırılacak, uygun olmayanlar da Keşan’daki sosyal hizmet çadırında ihtiyaç sahipleri için değerlendirilecek.” dedi.

Helvacıoğlu, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı yaralılara da acil şifa dileklerinde bulundu.

Kolilerin içinden çıkan bazı notlardaki ifadeler ise duygusal anlar yaşanmasına sebep oldu.

Notlarda yer alan mesajlar şöyle: “Keşan Askeriyesi olarak yanınızdayız.”, “Acınız acımızdır. Rabbim her daim yar ve yardımcımız olsun. Keşan’dan selam ve dua ile.”, “Ben Sıla, Edirne’nin Keşan İlçesi’nde ailemle birlikte bu kutuyu hazırladık. Her zaman ve her koşulda sizin yanınızdayız. Bizde fazla olan tüm eşyaları sizle paylaşmak istedik. Lütfen kabul edin. Hep birlikte çok güçlüyüz.” , “Ben oynadım sen de oyna.”       

Keşan Belediyesi’nin yardım çağrısı sonrasında ilçede yaklaşık 20 bin parça eşya toplandığını belirtildi ve toplanan eşyaların Edirne Valiliği koordinesinde depremzede vatandaşlara ulaştırılacağı aktarıldı.

Yardımların 29 Ocak 2020 Çarşamba günü saat 12.00’ye kadar Keşan Belediyesi Eski İtfaiye Binası’na getirilebileceği ifade edildi.

ELAZIĞ, EDİRNE YANINIZDA

 

Edirne Belediyesi’nin Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremde mağduriyet yaşayan vatandaşların yaralarını sarabilmek adına başlattığı yardım kampanyası kapmasında toplanan yardımlar depremzedelere gönderilmek üzere yola çıktı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirneli vatandaşların başlatılan yardım kampanyasına çok büyük bir duyarlılık ile destek olduklarını söyledi.

Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Edirne Belediyesi yardım kampanyası başlattı. Edirneliler, Elazığ’da mağduriyet yaşayan vatandaşların yaralarını sarabilmek adeta tek yürek oldu ve evlerinde bulunan battaniye, yorgan, mont, kaban gibi kışlık giyecekleri Elazığlı vatandaşlara ulaştırılması için Edirne Belediyesi’ne getirdi. Edirne Belediyesi’ne getirilen yardımlar, belediye personeli tarafından kadın, erkek ve çocuk giysini olarak tek tek ayrılarak kolilere yerleştirildi. Kampanya kapsamında 65 çuval battaniye ve 330 büyük boy koli kışlık kıyafet Elazığ’a gönderilmek üzere kamyona yüklendi.

Yardım kamyonu Elazığ’a gitmeden önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “24 Ocak tarihinde Elazığ’ın Sivrice İlçesi ve Malatya’da gelen, daha doğrusu daha çok o bölgeleri ekleyen 6.8 büyüklüğündeki depremde maalesef can kayıplarımız var, çok sayıda yaralımız var, yıkılan evler var. arama kurtarma ekipleri hala faaliyetlerine devam ediyorlar. Öncelikle bu depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarının ve milletimizin başı sağ olsun. Sabırlar diliyorum. Depremin olduğu ilk andan itibaren devletimiz tüm kurumlarıyla, vatandaşlarımız, milletimiz, yani tepeden tırnağa tüm Türkiye’ye kurtarma çalışmalarında yer aldı. AFAD, Kızılay, bütün belediyeler, sivil toplum örgütleri, arama kurtarma dernekleri yer aldı. Tüm vatandaşlarımız, tümü Elazığ’ının, Malatya’nın yanında olduklarını somut olarak gösteriyorlar. Bu bağlamda biz de Edirne olarak AFAD’ın, Valiliğin organizasyonuyla, diğer sivil toplum örgütleri ile bir dayanışma içerisinde bir yardım kampanyası başlattık” diye konuştu.

Mevsimin kış, havaların da çok soğuk olduğunu ifade eden Gürkan, “Oradaki vatandaşlarımızın kimilerinin evleri yıkıldı, kimilerinin yıkılma tehlikesi nedeniyle içerisine girilmiyor. O yüzden özellikle vatandaşlarımıza kışlık giyecek ve kuru gıda yardımlarını talep ettik. Edirneli hemşehrilerimiz de çok büyük bir duyarlılık ile Cuma akşamından bu yana çok büyük bir duyarlılık ile gerek belediyelerimize, gerekse valiliğin kurmuş olduğu organizasyona çok büyük bir destek oldular. Şuanda ilk kamyonumuz yola çıkıyor. Bu kamyonda yaklaşık 65 çuval battaniye türü malzeme var. 330 tane büyük boy koli yaptık. Her kolinin üzerinde içerisinde ne olduğu, kadın giysisi mi, çocuk giysisi mi, erkek giysisi mi, bunu belirttik. İstanbul’da yaşayan bir hemşehrimiz 400 çift kışlık ayakkabı ve bot temin etti. Onlar yüklenecek İstanbul’da kamyona. Edirneli hemşehrilerimizin duyarlı yardımlarını, Edirne AFAD İl Müdürlüğü organizasyonu ile Elazığ’daki AFAD Organizasyon Komitesi’ne gönderiyoruz. Gerekli irtibatlar sağlandı. Edirne’de bu yardımlaşma Edirne Valiliği’nin organizasyonu ile devam ediyor. Çarşamba Günü’ne kadar gerek bize gelen, gerek oraya gelen bütün yardımları orada birleştirerek, tekrar Sayın Valimizin başkanlığında o yardımları da Elazığ’a göndereceğiz. Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür diyoruz. Bu gerçek bir kez daha ortaya çıktı. Bu bağlamda Edirne deprem bölgesinde değil ama biz de belediye olarak kentteki diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte deprem planlarımızı toplanma alanlarımızı bir kez daha gözden geçireceğiz. Kentin büyüyen gelişen durumuna göre bunları yeniden yapılandıracağız. Bu çalışmayı da bugün itibariyle başlatıyoruz” dedi.

İYİ PARTİ’DEN ELAZIĞ VE MALATYA’YA KARDEŞLİK ELİ

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanlığı Elazığ ve Malatya’da yaşanan 6.8’lik öldürücü ve yıkıcı depremin ardından hızlı bir şekilde koordine olarak Tekirdağ’dan deprem bölgesine ilk yardım ulaştıranlardan oldu. Parti binasının içi battaniye ve gıda maddeleri ile doldu. Tırlara yüklenen malzemeler deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

İYİ Parti Tekirdağ İl Teşkilatı Elazığ ve Malatya’da yaşanan 6.8’lik depremin ardından hızlı bir şekilde koordine olarak giyim gıda maddesi gönderdi. Depremin ilk dakikalarından itibaren başta üyelerine SMS ve internet yolu ile duyuru yapan parti teşkilatı, kısa sürede çağrısına yanıt buldu. Gece saatlerinde partinin koridorları battaniye ve gıda maddeleri ile doldu. Parti yöneticileri evlerinden gelerek toplanan yardımları il başkanlığında tasnif etti.

Kısa sürede toplanan malzemeler gece saatlerinde bir tıra yüklenerek deprem bölgesine yola çıktı. Yardım tırını İl Başkanı Sertaç Alkaya, Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Darıcı ve partililer uğurladı.

Yardımlar için teşekkür eden İl Başkanı Alkaya, “Yardım malzemelerinin kısa sürede toplanıp deprem bölgesine gönderilmesi ile ilgili başta parti teşkilatımın bütün cefakar ve vefakar üyelerine teşekkür ederim. Tekirdağ’ımızın partili partisiz bütün iyiliksever halkına da teşekkür ediyorum. Yardım çağrımızı duyan partimizden dahi olmayan başka partili arkadaşlarımız bile elinde kolilerle geldi. Bugün Elazığ’ın başına gelen yarın bizlerin başına gelebilir. Soğuk kış gününde kardeşlerimizin yanında olmak istedik. Acil olarak yardım tırımızı hızlıca yolladık. Yardımlarımız artarak devam edecek” dedi.

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: TRAKYA'DAN, ELAZIĞ, VE, MALATYA'YA, YARDIM, TIRLARI, YOLA, ÇIKTI,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı