Haber Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 15:25
 
TRAKYA'YA NÜKLEER SANTRALİ ÇİNLİLER YAPACAK
Bakan Dönmez, Trakya'ya nükleer santral yapılması için Çinlilerle görüştüklerini söyledi. Nükleer santralin doğa harikası İğneada'da yapılması planlanıyor.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Trakya'ya nükleer santralin yapılması için Çinlilerle görüştüklerini açıkladı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Japonların çekildiği Sinop nükleer güç santrali projesinden vazgeçmediklerini, sahaya ilişkin ÇED gibi konuların hazırlanmasının ardından uygun partnerle projeyi başlatacaklarını kaydetti.

Dönmez, Trakya’daki nükleer santral için Çinlilerle görüşmelerde ilerleme sağlandığını açıklarken, enerji ihtiyacının fazla olduğu sanayi bölgelerinde büyük rahatlama yaşanacağını belirtti.

Akdeniz’de hidrokarbon sondajı yapan sismik gemilerin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Dönmez, “Akdeniz’deki rezervlerden ümitliyiz” dedi.

 Milliyet’e yaptığı açıklamada enerjide millileşmeye öne verdiklerini kaydetti. Japonların çekildiği Sinop’taki nükleer santralden vazgeçmediklerini belirten Dönmez, üçüncü santralın Trakya bölgesine yapılması konusunda Çinlilerle görüşmeleri yapıldığına dikkat çekerek, “Trakya’da Çinlilerle görüşüyoruz, o ilerliyor bir taraftan” dedi.


Dönmez, Trakya’da sanayi bölgesinin yoğunlukla bulunması ve elektrik ihtiyacının fazla olması nedeniyle üçüncü santralin buraya yapılmasına karar verdiklerini belirtti.

Nükleer santralinin dünyanın sayılı longoz ormanı olan Kırklareli İğneada'da yapılması planlanıyor.  

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: TRAKYA'YA, NÜKLEER, SANTRALİ, ÇİNLİLER, YAPACAK,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı