Haber Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 18:26
 
TÜBİTAK TRAKYA'DA CEVİZ SULAMA PROJESİNİ DESTEKLEYECEK
Trakya Bölgesi Koşullarında Farklı Sulama Suyu Uygulamalarının Chandler Çeşidi Ceviz Ağaçlarının Gelişim, Verim ve Kalite Özelliklerine Etkisi’ Konulu Proje TÜBİTAK Tarafından Desteklenecek
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü ile Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünün birlikte hazırladığı “Trakya Bölgesi Koşullarında Farklı Sulama Suyu Uygulamalarının Chandler Çeşidi Ceviz Ağaçlarının Gelişim, Verim ve Kalite Özelliklerine Etkisi” isimli proje TÜBİTAK ARDEB 1001 programları kapsamında 3 yıl boyunca desteklenmeye uygun bulundu.

Arş. Gör. Dr. Erhan GÖÇMEN’in yürütücülüğünü yaptığı projede, araştırmacı olarak Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Tolga ERDEM, Doç. Dr. Mehmet ŞENER ve Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit GEÇGEL ile Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünden Dr. Zafer ÇOŞKUN ve Zir. Yük. Müh. Ahmet Semih YAŞASIN yer alacak.

Proje, ceviz ağaçlarının su kullanımının belirlenmesine yönelik uzun yıllık bir araştırma olup, TÜBİTAK-ARDEB 1001 programı ile desteklenen ve Prof. Dr. Tolga ERDEM yürütücülüğünde 2014-2018 yılları arasında tamamlanan projenin ikinci aşaması olacak.

Bölge koşullarına bağlı olarak yaklaşık 10 yıl sürmüş olacak araştırma tamamlandığında, ceviz ağaçlarının su kullanımına yönelik elde edilecek verilere ait sonuçların bölge ve ülke üreticilerine faydalı olacağı düşünülmekte.

 

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: TÜBİTAK, TRAKYA'DA, CEVİZ, SULAMA, PROJESİNİ, DESTEKLEYECEK, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı