Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 13:43
 
YEL'İN HAYVAN HAKLARINI SAVUNAN KOMİSYON RAPORU TBMM BAŞKANLIĞI'NA SUNULDU
Komisyon başkanlığını Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel'in yaptığı komisyonun 5 aylık çalışması sonucu hazırlanan rapor, 4 Ekim’de TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Rapor, Genel Kurul’da görüşüldükten sonra yasalaşacak. Hazırlanan rapor yasalaşırsa hayvanlara eziyet edenlere cezalar, Kabahatler Kanunu’ndan değil TCK kapsamına verilecek. Buda cezaların artması demek. Yel, sokak hayvanlarını besleyenlere 250 liraya kadar yardım yapılmasını da rapora koydu.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Sokak hayvanlarına yapılan kötü davranışların artması karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sorunun çözülmesi çağrısı TBMM’yi harekete geçirmiş, geçen mayısta Sokak Hayvanlarını Araştırma Komisyonu kurulmuştu. Komisyonun 5 aylık çalışması sonucu hazırlanan rapor, 4 Ekim’de TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Rapor, Genel Kurul’da görüşüldükten sonra yasalaşacak.

Hayvan hakları konusunda dünyaya örnek olacak bir çalışma yapıldığını, birçok yenilik getirildiğini dile getiren Komisyon Başkanı AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, çalışma kapsamında cezaların, Kabahatler Kanunu’ndan çıkarılıp TCK kapsamına alınmasının caydırıcı olacağını belirtti.

Milliyet’in haberine göre; komisyon çalışmaları sırasında sokakta kedi ve köpek besleyenlere 100-250 lira arasında maddi yardım yapılması önerisi rapora da girdi. Konuya ilişkin bölümde, “Hayvanlara yönelik süreçlerin yönetilmesinde kullanılmak üzere, Hayvan Refahı Fonu ya da başka bir ad altında fon oluşturulmalı” önerisi yer aldı. Genel Kurul’daki görüşmeler sırasında maddi destek konusunun açıklığa kavuşması beklenirken, Komisyon Başkanı Yel, “Hayvanseverlere maddi açıdan yardım yapılması konusunda fon kuruyoruz” dedi.

Bu arada TBMM bahçesinde bulunan kediler Meclis’in bu konuda ödeneği olmadığı için hayvan severler tarafından bakılıyorlar.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: YEL'İN, HAYVAN, HAKLARINI, SAVUNAN, KOMİSYON, RAPORU, TBMM, BAŞKANLIĞI'NA, SUNULDU,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı