Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 17:44
 
YÜCEER: TERMİK SANTRALININ İPTALİ KONUSUNDA KUŞKULAR VAR
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer Trakya’nın kalbine kurulması planlanan termik santral projesinin iptal edilip edilmediğine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesini TBMM Başkanlığına iletti.
Gündem Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - CHP Milletvekili Candan Yüceer Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına yönelttiği yazılı soru önergesinde “Pınarça mevkiinden temin edilecek linyit kömürü ile işletilmesi öngörülen termik santral projesinin teknik nedenlerden dolayı iptal edildiğine ilişkin Sayın Bakan’ın referans gösterildiği bazı beyanatlar basında yer almış ancak Bakanlık tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır” dedi.

SEÇİM YATIRIMI OLDUĞUNA DAİR HAKLI KUŞKULAR VAR

Bakanlık tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı için Tekirdağ kamuoyunda termik santral projesinin iptalinin seçim yatırımı olduğu konusunda haklı kuşkular olduğunu belirten Yüceer, Bakanı Fatih Dönmez’e “Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerimizin yaşam alanlarının çok yakınında kurulması planlanmış olan termik santral projesinin iptal edildiğine ilişkin basında yer alan haberler doğru mudur? Söz konusu iptalin gerekçesi nedir? Hangi teknik gerekçelerle söz konusu iptal kararı alınmıştır?” sorularını yöneltti.

AÇIKLAMA YAPILMASI İÇİN NEDEN BEKLENMEKTEDİR

Kurulması planlanan ölüm bacaları projesinin iptaline ilişkin aydınlatıcı bir açıklamaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Yüceer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına, “Kamuoyunun Bakanlıkça bilgilendirilmeme gerekçesi nedir?  İptal kararına ilişkin Bakanlığınızca bir açıklama yapılması planlanmakta mıdır? Herhangi bir iptal söz konusu ise açıklanması için neden beklenmektedir?” sorularını sordu.

FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI İÇİN NE KADAR HARCAMA YAPILDI

İptal edildiği iddia olunan termik santral projesi fizibilite çalışmaları için projenin duyurulduğu tarihten bu yana ne kadar harcama yapıldığını da soran Yüceer, iptal kararı konusunda belirsizliğin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: YÜCEER:, TERMİK, SANTRALININ, İPTALİ, KONUSUNDA, KUŞKULAR, VAR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı