Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:31
 
ÇOLPAN: İNŞAAT RUHSATLARI DURDURULMADI
Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, son günlerde inşaat ruhsatlarının verilmesinin durdurulduğu yönünde ortaya atılan iddiaların gerçekle uzaktan yakından alakası olmadığını belirterek yapılan uygulamanın ise Danıştay 6. Dairesi tarafından alınan kararları kapsadığını söyledi.
Çocuk Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Danıştay 6. Dairesi tarafından alınan kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatı verilmeye devam edildiğini belirten Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, "Belediyemiz tarafından inşaat ruhsatlarının durdurulması veya verilmemesi gibi bir durum söz konusu olmayıp yeni ruhsat alacak, önceden ruhsat almış ve Danıştay 6. Dairesinin aldığı kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatı verilmeye devam edilmektedir.

"Yürütmesi Durdurulan ve İptal Edilen Maddeler"

Konunun özeti şudur;

TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası, TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından 03.07.2017 tarih ve 30113 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin" bazı maddelerinin yürütmelerinin durdurulması ve iptali talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan davalarda Danıştay 6. Dairesi'nin 12.07.2018 tarihli ve 2017/4840, 2017/7567, 2017/4783, 2017/4842 sayılı kararları ile söz konusu yönetmeliğin;

4. maddesinin 1. Fıkrasının (uu) bendi ile (vvvv) bendinde yer alan "Parklar" tanımı,
5. Maddesinin 5. Fıkrası, 5. Maddesinin 8. Fıkrasında yer alan "son katın üzerindeki ortak alan teras çatılar" kısmı, 5. Maddesinin 8. Fıkrasının a bendindeki "2 katı" ibaresi, b bendindeki "kapıcı daireleri" kısmı, c bendi, e bendi,
8. maddesinin 6. Fıkrasının "serbest nizam" ibaresi,
9. maddesinin 1. Fıkrasının a bendi,
19. maddesinin 1. Fıkrasının c bendinin 1, 2 ve 3. alt bentlerinin ve "trafo alanları" ibaresinin, d bendinin 2. Alt bendinde yer alan "büfe, lokanta, pastane, çayhane ve spor faaliyetlerine ilişkin ticari üniteler" ibaresi, 1. Alt bendinde yer alan " anaokulu ve kreş ......... verilebilir." İle 2. Alt bendinde yer alan " ilgili daire ......... özel eğitim tesisi yapılabilir." İbaresi, g bendi, ğ bendinin 1. Alt bendinde yer alan "konut kullanımı emsale konu alanın % 20 sini geçemez." İbaresi, 2. Alt bendinde yer alan "plan kararı gerekmeden" ibaresi, 4. Alt bendinde yer alan "plan değişikliği gerektirmeksizin" ibaresi,
20. maddesinin 8. Fıkrasının b bendinde yer alan " açık yüzme havuzu" ibaresi ile c bendi,
22. maddesinin b,ç,ğ bentleri, i bendinde yer alan "silolar ve trafolar" ibaresi, j, k, l bentleri,
28. maddesinin 3. Fıkrasında yer alan "özellikli olan yapılarda bu hüküm uygulanmayabilir." İbaresi,
54. maddesinin 8. Fıkrasında yer alan "diğer kamusal alanlar" a ilişkin kısım,
57. maddesinin 15. fıkrasının 1. ve 2. cümleleri,
62. maddesinin 1. Fıkrasında "ruhsat alınmadan", 2. Fıkrasında "ruhsat alınmadan" ibaresi ile 3. Fıkrasında yer alan "imar planı kararı gerekmeksizin" ibaresi, kısımlarının yürütmesini durdurmuş olup, Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belediyemize 15.03.2019 tarih ve 916339 kayıt numaralı yazı ile bu mahkeme kararlarının icaplarının yerine getirilmesi istenmiştir.

"Danıştay 6. Dairesi'nin Kararlarına Tüm Belediyeler Uymak Zorunda"

Belediyemiz tarafından inşaat ruhsatlarının durdurulması veya verilmemesi gibi bir durum söz konusu olmayıp, yeni ruhsat alacak, önceden ruhsat almış ve Danıştay 6. Dairesinin aldığı kararlardan etkilenmeyen projelere inşaat ruhsatı verilmeye devam edilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Çorlu belediyesinin inşaat ruhsatlarını durdurma gibi bir kararı bulunmamaktadır. Sadece Danıştay 6. Dairesi'nin kararlarına "tüm belediyeler gibi" uymak zorundadır.

Kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğini önlemek adına gerekli kişi ve kurumlara özenle duyurulur." ifadelerine yer verdi.
 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ÇOLPAN:, İNŞAAT, RUHSATLARI, DURDURULMADI, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı