Haber Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 12:36
 
ERGENE'DE YAPILMAK İSTENEN TOPRAK KATLİAMI TBMM GÜNDEMİNE TAŞINDI
Ergene’de 2 milyon 800 metrekare alana yapılmak istenen plastik sanayicileri sitesinin bir toprak katliamı olacağını belirten İyi Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, konuyu ilgili bakanlara soru önergesi olarak verdi. Kaplan, toprakların verimsiz olduğu yönünde rapor veren akademisyenlerin aynı aileden olmasını da Meclis’e taşıdı.
Haberi


İZZET MEDE - İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Enez KAPLAN, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Milli Eğitim Bakanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanına Ergene’nin Karamehmet Mahallesi, Marmaracık mevkiinde yer alan 2 milyon 800 bin metrekarelik tarım alanına yapılmak istenen plastik organize sanayi sitesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay ile Milli Eğitim Bakanı   Ziya Selçuk’a sorular sordu.

 

 BU TOPRAKLARA KIYMAYIN

            İyi Parti Milletvekili KAPLAN, “Tekirdağ Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip bir ilimizdir. Tarıma çok elverişli bir bölgede plastik organize sanayi sitesinin kurulması hem toprağa hem çevreye olumsuz etkiler yaratacaktır. Tarıma uygun değildir raporu vermek yanlıştır” dedi.

            NKÜ akademisyenleri tarafından 2018 yılında imzalanan 2 milyon 800 bin metrekarelik alanın tarıma elverişsizdir raporunu eleştiren KAPLAN, Cumhurbaşkanı Yardımcısına ve Milli Eğitim Bakanına bu raporu veren akademisyenlerin akademik çalışmalarının yeterli olup olmadığını, bu kadrolara uygun atanıp atanmadıklarını, bilirkişi raporlarında aynı aileden iki kişinin imzasının bulunmasının etik olup olmadığını ve bu raporu verirken yanlı karar verip vermediklerini sordu.

           

            Bu kadar verimli topraklarda neden tarım yapılmadığını, istenirse bu parsellerin ehlileştirilerek tarım arazi olarak kullanılabileceğini belirten KAPLAN, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına konu ile ilgili herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz diye sordu.

            NKÜ tarafından tarıma elverişsiz raporu 2 milyon 800 bin metrekarelik alanın tamamının incelenerek mi verildiğini soran Milletvekili Enez KAPLAN, söz konusu arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da ayrıca herhangi bir teknik inceleme yapılıp yapılmadığını sordu.

            Plastik organize sanayi sitesinin kurulması halinde bölge halkına, toprağa ve çevreye zararlı etkilerinin olacağını belirten KAPLAN, Tekirdağ dışında tarıma elverişsiz bir bölgede sözü edilen yatırımın yapılması gerektiğini söyledi.

Tekirdağlı hemşerilerine seslenen İyi Parti Tekirdağ Milletvekili Enez KAPLAN, ÇED Halkın Katılımı Toplantısının 4 Mart 2021 Perşembe günü Velimeşe-Shila Otelde yapılacağını ve Tekirdağ’da bulunması halinde bu toplantıya katılacağını belirtti.

Milletvekili Kaplan’ın Bakanlığa verdiği soru önergesi şöyle;

 

RAPORU VEREN AKADEMİSYENLER AYNI AİLEDEN

 

          Tekirdağ Milletvekili Kaplan’ın ilgili kurumlara sorduğu sorular şöyle;

 

1-Yüksek Öğretim Kurumunun, Profesör ve Doçent unvanlarını verirken uluslararası alanda yayınlanan eserler ve tezler ile değerlendirdiğini biliyoruz. Yukarıda isimleri geçen akademisyenler bu kadrolara uygun bir şekilde atanmışlar mıdır?

            2-Bu raporu hazırlamakta akademik çalışmaları yeterli midir?

            3-Herhangi bir bilirkişi raporunda aynı aileden iki kişinin imzasının olması sizce etik midir?

 

            4-Tekirdağ Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip bir ilimiz. Tarıma çok elverişli bir bölgede plastik sanayi sitesinin kurulması hem toprağa hem çevreye olumsuz etkiler vereceği aşikârdır. Tarıma uygun değildir raporu verilen yerde kurulacak bir sanayi sitesinin, çevresine vereceği olumsuz etkilerin belirtilmemiş olması bu raporu veren akademisyenlerin yanlı karar verdiği anlamına geldiğini düşünüyor musunuz?

            5-Zirai bilirkişi olarak teknik görüş bildiren akademisyenler 2 milyon 800 bin metrekarelik alanın tamamını inceleyerek mi vermişlerdir?

 

6. Tekirdağ, Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip bir ilimiz. Tarıma çok elverişli bir bölgede plastik sanayi sitesinin kurulması hem toprağa hem çevreye olumsuz etkiler vereceği aşikârdır. Tarıma uygun değildir raporu verilen yerde kurulacak bir sanayi sitesinin, çevresine vereceği olumsuz etkilerin belirtilmemiş olması bu raporu veren akademisyenlerin yanlı karar verdiği anlamına geldiğini düşünüyor musunuz?

 

            7--NKÜ akademisyenleri tarafından hazırlanan zirai bilirkişi raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuş mudur?

 

            8-Bu kadar verimli topraklarda neden tarım yapılmamaktadır?

 

            9-Anılan bölge ile ilgili tekrar toprak analizi yapılması düşünülüyor mu?

 

            10-Tarıma elverişsiz raporu 2 milyon 800 bin metrekarelik alanın tamamı incelenerek mi verilmiştir? Bakanlığınız tarafından söz konusu araziyle ilgili herhangi bir teknik inceleme yapılmış mıdır?

 

            11-Bölge halkı tarafından da istenmeyen plastik sanayi sitesinin Tekirdağ haricinde, tarıma elverişsiz olan bir arazi üzerine kurulması ile ilgili bir çalışma yapmayı düşünür müsünüz?

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ERGENE'DE, YAPILMAK, İSTENEN, TOPRAK, KATLİAMI, TBMM, GÜNDEMİNE, TAŞINDI, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı