Haber Detayı
04 Temmuz 2021 - Pazar 17:38
 
KOLİN İNŞAAT KÖYLÜNÜN MERASINA GÖZ DİKTİ
Necatiye köyünün merasından Kolin İnşaat tarafından numuneler alındı. Kolin İnşaat’ın merada dolgu malzemesi çıkarmak istendiği belirtiliyor. Köylüler tek geçimlerinin tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek meralarının korunmasını istiyor. Merada ki göletinde büyük zarar göreceği belirtiliyor. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, geçtiğimiz günlerde meraya giderek köylünün merasını korumak için elinden geleni yapacağını söylemişti.
Haberi


TRAKYA 2000 - Trakya’da yapılan çevre katliamları bitmiyor. Devletten en çok kamu ihalesi alan firmalardan biri olan Kolin İnşaat tarafından yapılan Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı için Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Necatiye köyünün merası yok edilmek isteniyor. Halkalı – Kapıkule Demiryolu projesi için Kolin İnşaat tarafından Necatiye köyü merasında dolgu malzemesi için numuneler alındığı belirtildi. Köy merasının alınacak dolgu mazlemesi nedeniyle yok olacağı belirtiliyor. Köylüler tek geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek yetkililerden yardım bekliyor. CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Kolin İnşaat tarafından köy merasından numune alınmasına karşı çıktı.

 

Köylünün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır

Trakya Platformu Sözcüsü Göksal Çidem, Necatiye köyü merasının yok edilmesine karşı çıkarak CİMER’e şikayette bulundu. Göksel Çidem’in dilekçesi şöyle “9 Mayıs 2021 tarih Saat 15.30 sularında Edirne İli Havsa İlçesi Necatiye Köyü merasında bir iş makinası toprağı kazarak çuvallarla numune almıştır. Görselleri ektedir. Köy geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Kaba yem ihtiyacının büyük bir kısmı merada hayvanların otlamasıyla sağlanmaktadır. Ayrıca numune alınan yerin çok yakınında da hayvan içme suyu göleti bulunmaktadır. Yine köyde hayvancılık yapanların büyük bir kısmı da burada hayvan sulamaktadır. Merada yapılacak her türlü kazı çalışmaları hayvancılığa zarar verecek olup aynı zamanda da erozyona neden olacaktır. Merada yapılan kazı çalışmaları ve alınan numunelerinin pandemi nedeniyle tam kapanmanın olduğu, üstelik te pazar günü hangi amaçla ve hangi yasal dayanakla yapıldığının Bilgi Edinme Hakkı Kanununun ilgili maddeleri gereği tarafıma bildirilmesi hususunu saygılarımla arz ederim.”

 

Meranın 150 dekarı ve gölet yok edilecek

Trakya Platformu Sözcüsü Göksal Çidem, “Hızlı tren inşaatını yapan şirket tarafından tam kapanma günlerinde buraya gelerek, kepçelerle merayı kazıp numuneler alıp gidiyorlar. Bunların kim olduğunu, ne olduğunu ve bunu neden yaptıklarını CİMER vasıtasıyla ilgili müdürlüklerin hepsine ilettik. Ne yazık ki bir sonuç alamadık. Geçtiğimiz hafta da köyde yapılan bir bilgilendirme toplantısında da muhtar buradan 150 dekar yerin dolgu malzemesi olarak alınacağını söyledi. Ama ortada henüz bir karar yok. Buradan toprak alınabilmesi için bir kere mera tahsis komisyonunda tahsis değişikliğine gidilmesi gerekecek. Böyle bir karar da yok. Şu anda her yerden numuneler alınıyor. Burası köylünün hayvanlarını otlattığı bir mera. Zaten tarımda insanlar geçimde acze düşmüş durumda. Hayvancılıkla geçiniyorlar. Kaba yem ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde buradan karşılıyorlar. Hemen yanında da gölet var. Hayvanların içme suyu göleti. Bu gölet de bu bölgedeki en temiz su kaynaklarından bir tanesi. Çünkü etrafında tarım alanı yok. Tamamen meranın ortasında erozyon nedeniyle toprak da gelmiyor göle. Göl de dolmuyor. Kirlenmiyor. Hayvanlar da inip sularını içiyor. Burası gittiği zaman tarımda zaten gelir elde edemeyen insanların tek geçim kaynağı hayvancılık kaldı. Hayvancılık da ölürse bu insanlar nereye gidecek. Ne yapacaklar?

Bizim derdimiz öncelikle şu yaptıklarına bakın. Meradan geçerken sabanla bir çizik atsanız bunun cezası var. Mera kanununa aykırı diye işlem yapılır. Tam kapanma günlerinde, 15 gün arayla Pazar günleri geliyorlar. Merayı kepçeyle kazıp numune alıyorlar. Öncelikle köylünün tamamından bu konuda bir görüş alınması gerekiyor. Hayvancılık yapan kişileri ya da koyun sahiplerini çağırmışlar mı bilgilendirmeye?.. Merayı ıslah edeceğiz diyorlarmış. Yani toprağı aldıktan sonra nebati toprağı çimlendirip yapacağız diyorlar. Ama Kabaağaç merasını görüyorsunuz. Tamamen ıslah edeceğiz diye merayı hafriyatla doldurdular. Kadimden beri burası mera, insanlar burada hayvancılık yapıp hayvanlarını otlatıyorlar. Bu meranın altı şirket için ne kadar önemliyse üstü de bizim için o kadar değerli. Burası sonuçta bizim yıllardır yaşadığımız ve yaşatmaya çalıştığımız yerler.  Bu konuda karar bile çıkarsa biz bunu idari yargıya taşımayı düşünüyoruz” dedi.

Bu ahlat dedelerimizden miras kaldı

“12 yaşındayken kuzularımı güttüm ben bu ahlatın altında.”Bu sözler 83 yaşındaki Kadriye Çidem’e ait. Kolin İnşaat'ın yapımını sürdürdüğü Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı projesinde 150 dekarlık dolgu malzemesi Necatiye Köyü merasından karşılanmak isteniyor. En az yüz yıllık ahlat ağacının altından çağrı yapan Çidem, “Dedelerden miras kaldı ahlatımız. Dozerlerle gelirlerse dimdik duracağız, yıktırmayacağız” dedi.

Kolin hızlı tren inşaatı için meramızı ve göletimizi yok edecek.  Merada tek bir ağaç var. BOZAĞLAT . Bu ağacın yetişmesi bugünlere gelmesi için dedem Salih Salık  hayvan sürüleri zarar vermesin diye etrafını hep çalılarla kapatmış Ve bugünlere gelmiş. Dedem ağırlıklı olrak geçimini hayvancılıkla sağladığı için çocukları  Annem, Teyzem ve dayımlar burada kuzu otlatmışlar ve bu ağlatın gölgesinde dinlenmişler. Bozağlat ağacının onlar için inanılmaz bir önemi ve değeri var. O ağaç yaklaşık 1 asırdır o merada tek başına yaşıyor ve yaşamaya devam edecek.

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: KOLİN, İNŞAAT, KÖYLÜNÜN, MERASINA, GÖZ, DİKTİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı