Yazı Detayı
23 Haziran 2021 - Çarşamba 13:39
 
LÜTFEN GÖREV BAŞINA
Ergin KALINOĞLU
 
 

‘Kırklareli’nde aradığımız çok az şeyi buluyoruz.

Sadece temel ihtiyaçlarımızı.

Özellikle ekonomik durumu iyi olan vatandaşlarımız bu nedenle alışveriş için  Çorlu ve İstanbul’a bazen de Edirne’ye gidiyorlar.

Gitmişken de bir iki gün oralarda kalıp eğleniyorlar.

Burada benim bildiğim ekonomik durumu iyi insanlarımıza hizmet verecek beş yıldızlı bir hoteliniz bile yok’.

Geçen haftalardaydı.

 Bulgarıstan’dan Burgaz Kameno Belediye Başkanı Jelia VARDUNSKİ ve Malko Tırnavo Belediye Başkanı İlian YANÇEV’i beraberinde kırk kişilik Bulgar turizm acenta yetkililerini Papazın Evi’nde misafir etmiştik.

Sohbet esnasında ben de misafir belediye başkanlarına son yıllarda ulusal paraları olan LEVA’nın bizim paramız karşısında çok değer kazanarak yaklaşık liranın beş buçuk misli olduğunu ifade etmiş, hatta on leva bozduran bir Bulgar turistin elli beş lira aldığını ifade etmiştim.

Bu onlar için ülkemizde çok büyük bir satın alma gücü demekti.

Öyle ki Küçük Mustafa köftecimize gelen yabancı bir misafirimiz beş altı yıl önce on leva’ya bir porsiyon köfte sipariş edebilirken, bugün ayni Bulgar vatandaşı on levayla bir porsiyon köfte, bir salata ve bir bira ile keyif yaptığını hatırlattım.

Bu bizim için inanılmaz kötü bir yoksulluk onlar içinse muhteşem bir zenginlik demekti.

Bulgar parasının aşırı değer kazanması sonucunda onlara göre Türkiye çok çok ucuz kaldığından Bulgarların ülkemize gelişleri hızla arttı.

Öyle ki; Dereköy Gümrük Kapısı’ndan 2015 yılında beş yüz elli bin olan yıllık giriş ve çıkışların 2019 yılında bir milyon altı yüz bin kişiye ulaştı.

Bu Kırklareli için muhteşem bir potansiyeldi.

Ancak Kırklareli önünden adeta geçip giden bu potansiyelden yararlanamadı.

Bu inanılmaz kapasitenin çok çok az kısmı Şehir merkezine geldi, çoğu otobandan transit geçip gitti.

İşte bu yemekli toplantıda bende başkanlara bu soruları sorma fırsatını buldum.

“Neden daha çok kalıp daha çok alışveriş yapmıyorsunuz!” diye sorunca misafirler yukarıdaki cevapları verdiler.

 

Bunları konuşurken 2019 yılında Trakya Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği yerli turizm acentalarının katıldığı yemekli toplantı aklıma geliverdi.

Toplantı “Kırklareli turizm kenti olabilir mi?” üzerine olup şehrimizin turizm potansiyeli yerli acentalara aktarılıyordu.

Bu şehrimiz için son derece güzel bir organizasyondu.

Yemeğin sonlarında soru cevap kısmında bende söz alarak Kırklareli Valisi sn. Osman Bilgin’e Dereköy Gümrük Kapısı’ndaki bu volüm artışından biz Kırklareli’liler olarak çok memnun olduğumuzu ifade ettim.

Arkasından ne yazık ki bizler bu artıştan çok az faydalanıyoruz, bu insanların çoğu değil bir gün bir saat bile şehrimizde misafir edemiyoruz.

Bunun için bir şeyler yapmalıyız deyince sayın vali beni makamına davet etmişlerdi.

Bende ertesi gün İl Genel Meclis Üyesi Aydın KARAKOÇ’la birlikte makamda valiyi ziyaret edip ayni sorunu dile getirmiştim.

O da bana şaşırtan bir soru sordu, “Siz olsanız ne yapardınız?”

Önce gerçekten bu beklemediğim soru karşısında şaşırmıştım sonrada kendimi toparlayıp, “geçen haftalarda valilik önünde davul zurna ile turizm haftası kutlanıyordu.

Bu güzel ama, ben olsam bu etkinliği gümrük kapısında turistleri karşılayarak yapardım” dedim.

Hatta biraz daha ileri giderek, “Turizm Müdürlüğü’nü de oraya taşır turistlerle iç içe olmalarını sağlardım. Ancak önce yapılması gereken kapıdan her geçen turiste ülkemize niçin geldiklerini soran bir anket yapıp beklentilerini öğrenmek ve buna göre önlem almak doğru olacaktır” dedim.

Şehrimizde ulusal ve uluslararası başta tekstil olmak üzere markaların gelmesini sağlamak ve 5 yıldızlı bir konaklama tesisi ve AVM’nin yapılmasının şart olduğunu hatta buna bende şahsen katılabileceğimi söylemiştim.

Sayın vali bizleri nezaketle dinleyip teşekkür etti.

 

Ardından gelen corono belası ülkemizi olduğu gibi şehrimizin insanlarını da perişan etti. Birçok işletme ya kapandı ya da kapanma noktasına geldi.

Neyse ki hastalığın hafiflemesi ile beraber umudumuz tekrar Dereköy Gümrük Kapısı’nın yoğunluğu artacak olmasıdır.

Ancak şehrimizi yöneten güç odakları başta valilik ve turizm müdürlüğü, bu konuyla hiç ilgilenmeyen belediye başkanı (sakın belediye başkanının işi o değil demeyin çünkü kendileri mutlu insanlar kenti başkanı olduğunu iddia ediyorsa insanlarımızı MUTLU ETMELİ) Ticaret Odası Başkanı ve milletvekillerimiz lütfen görev başına.

Lütfen biraz bu önemli konuya hassasiyet gösterelim.

“Ne yapmalıyız ya da şehrimizin cazibesini nasıl arttırmalıyız ki bu insanlar önce şehrimize gelsinler sonrada birkaç gün konaklasınlar” sorularının cevabını bulup hayata geçirmeliyiz.

Manşetimizde ki NİŞİKLİ TURİZM Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin NİŞİKLİ’yi dinlerken bunlar aklıma geliverdi.

LÜTFEN GÖREV BAŞINA…

 

 
 
 
Etiketler: LÜTFEN, GÖREV, BAŞINA,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı