Yazı Detayı
28 Mart 2018 - Çarşamba 20:51
 
MEDENİYET AVRUPADA ÖNCE KIRKLARELİNDE BAŞLADI
Ergin KALINOĞLU
 
 

Çorlu kitap kafe de eskiden beri tanıdığım ayni zaman da arkadaşım olan bir meslektaşımla laflıyoruz.

Söz Kırklareli’den Trakya’dan açılınca, eh bizde de biraz Kırklareli’lik var, hava atar gibi ‘Mülkiyet Avrupa’da önce Kırklareli’nde başladı’.dedim.

-Önce şaşırdı, sonra  ‘ne alaka’ dedi.

‘Sonra gülerek  sallıyorsun galiba’ demesin mi.

Bense aldırmadan adeta saldırmaya devam ederek ‘Onun ötesin de Medeniyette Avrupa’da ilk önce Kırklareli’nde başladı’ deyiverdim.

Sonra Dünya’ca ünlü Arkeoloji profesörü Mehmet ÖZDOĞAN’dan duyduklarımı özetlemeye başladım.

Günümüzden 8500 yıl önce Avrupa’da insanlar avcı ve toplayıcı olarak yaşamlarını sürdürüyorlardı. Yani çevredeki bitkileri meyvaları toplayıp yiyerek karınlarını doyuruyorlardı. Ya da avlanarak o zamanlar bölgede bol miktarda bulunan Tavşan geyik karaca domuz ve kuşlarla besleniyorlardı.

Yaşamlarını ise mağaralarda sürdürüyorlardı.

Böylece hem diğer yırtıcılardan saklanıyorlar hem de doğanın yağmur fırtına soğuk gibi zorlu koşullarına dayanıyorlardı.

Avrupa’da ilk defa Kırklareli AŞAĞIPINAR bölgesinde yaşayan insanlar o zamana göre çok tuhaf hiç görülmedik bir şey yaptılar.

Yakaladıkları hayvanları burada yapmış oldukları basit koruganların içinde diğer yırtıcılardan saklamışlar.

Olgunlaşan bitkileri de daha sonra tüketmek üzere yine ayni şekilde burada ağaç dallarından yapmış oldukları koruganlar içersinde tutmuşlar.

Bu koruganları daha sonra dal örme sistemi denilen basit eskiden annelerimizin ördüğü bildiğimiz örgü sistemiyle kalıcı ve güçlü hale getirmişler.

Daha sonra da yakaladıkları canlı hayvanları da burada ehlileştirerek hayvancılık, sakladıkları bitkilerin tohumlarını kullanarak ta tarım yapmağa başlamışlar.    

Doğal olarak yiyecekleri burada olduğu içinde bu bölgeden ayrılmayarak bu bölgede kalıcı olarak kalmışlar onun ötesinde bu bölgeyi sahiplenmişler.

Bu sahiplenme de Mülkiyet duygusunu ön plana çıkarmış.

Eskiden avcılık yaparlarken şimdi hayvan yetiştirmeğe,  meyve ve bitki toplarlarken şimdi onları ekerek tarım yapmağa başlamışlar. 

Böylece günümüz medeniyetinin de başlangıç noktası oluvermiş Kırklareli.

 

Tüm bu anlattıklarımı gün ışığına çıkartan ve de tüm dünya’ya kanıtlayan bilim insanı Mehmet ÖZDOĞAN.

Bu yapılanları Kırklareli’liler biliyor mu derseniz, çoğu bilmez.

Ama bilim dergilerinde makalelerini görebilirsiniz.

 

Önün de bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

Mehmet ÖZDOĞAN Kırklareli’ne bir katkısı da kazı bölgesi üzerinde arkeolojik olarak o günleri  canlandıran bir açık hava müzesi yapması.

Zaman zaman bazı kendini bilmezler, o balmumundan yapılan o tarihte o bölgede yaşayan insan ve hayvan heykellerine zarar verse de.

Kırklareli’ni yönetenlerin katkısı yokmu derseniz, bence tartışılır.

 

Şimdi düşünün günümüzden 8500 yıl önce Avrupa’da MEDENİYET ve MÜLKİYET Avrupa’nın her hangi bir yerinde başlasa ve üstelik üzerine bir açık hava müzesi yapılsa yer yerinden oynardı.

Şimdi yanı başında bu müzeyi görmeye tenezzül etmeyenler o zaman binlerce EURO verip müzenin önünde kuyruk olurlardı.

Yine de Kırklareli AŞAĞIPINAR KAZI ALANINA  giderseniz hem heykellerle canlandırılan sekizbin beşyüz yıllik tarihe dokunursunuz,hem de Avrupa’da MÜLKİYET ve MEDENİYET’in Kırklareli’de başladığına tanıklık edersiniz.

 

 
 
 
Etiketler: MEDENİYET, AVRUPADA, ÖNCE, KIRKLARELİNDE, BAŞLADI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı