Haber Detayı
09 Ocak 2021 - Cumartesi 12:42
 
BAKAN KURUM'UN TÜM VAATLERİ SÜLAYMANPAŞA'YA
Bakan Kurum dün Tekirdağ'a geldi. Çok sayıda müjde verdi. Çorlu için tek müjde 16 dönümlük Millet Bahçesi'nin 30 dönüme çıkartılması oldu. Bakan'ın Süleymanpaşa ilçesi için çok sayıda müjde vermesi dikkat çekti. Süleymanpaşa’nın Yavuz, Ertuğrul ve Aydoğdu mahallelerini kentsel dönüşüm başlayacak. Süleymanpaşa’da 200 iş yerinin bulunduğu eski sanayi sitesi Karadeniz Mahallesi’ne taşınacak ve yapımını TOKİ üstlenecek. Eski sanayi sitesi yerine konutlar yapılacak. Süleymanpaşa Aydoğdu Mahallesi'nde bu yıl içerisinde ilk etapta 500 konutluk proje başlatılacak. Marmaraereğlisi'nde sit alanda yaşayan vatandaşlar için başka yerde 300 konut yapılacak. Marmaraereğlisi atık su arıtma tesisinin yapımına bu ay sonunda başlanacak. Kapaklı’nın Karaağaç Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarımızda kullanılmak üzere TOKİ tarafından rezerv 1000 konut inşa edilecek.
Haberi


İZZET MEDE - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çeşitli incelemelerde bulunmak üzere dün Marmaraereğlisi, Çorlu ve Süleymanpaşa’ya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ilk ziyareti Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata’ya oldu. Marmaraereğlisi Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Ata Marmaraereğlisi Belediyesi’nin çalışmaları hakkında Bakan Kurum’a bilgi verdi.

 

ÇORLU MİLLET BAHÇESİ 30 DÖNÜME ÇIKARTILACAK

 

Bakan Kurum ve beraberindeki heyet daha sonra Çorlu’ya giderek yapımı devam eden Çorlu Millet Bahçesi’ni inceledi ve burada basın mensuplarına açıklama yaptı.

Çorlu Millet Bahçesi’nin 16 dönüm olarak yapıldığını daha sonra 30 dönüme çıkarılacağını söyleyen Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletle paylaştığı proje kapsamında her ilde, şehir merkezinde, yürüme mesafesinde, yurt dışındayken ‘Bizim ülkemizde de olsa’ diye gıptayla bakılan, büyük bölge parkları ve büyük Millet Bahçelerinin inşası için tüm çalıştık. Bu çerçevede 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi hedefiyle projeler yürüttük. Şu ana kadar yaklaşık 50 milyon metrekarelik alanı projelendirdik ve devam eden 280 Millet Bahçesi projemiz var. 34'ünün yapımını tamamladık, halkımızın kullanımına açtık. Etaplar halinde de Millet bahçelerimizi arttırıyoruz. Tabii bu Millet bahçelerinin bir önemi var. İklim değişikliği ile mücadele ettiğimiz şu süreçte, iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek, şehirde yatayda ekolojik koridorları oluşturmak, şehrin nefes almasını sağlamak açısından bu projemiz, Millet bahçelerimiz çok önem arz ediyor. Tekirdağ'da 5 Millet Bahçesi'ni projelendirdik. Toplam 313 bin metrekare yeni yeşil alanı Tekirdağ, Çorlu ve Hayrabolu'ya kazandırdık. Toplam 30 bin metrekare alana sahip Çorlu Millet Bahçesi'nin, şu ana kadar 16 bin metrekaresini inşa ettik. Hemen yanındaki askeri alanın da taşınma sürecini bitirir bitirmez 30 bin metrekarelik alanda Çorlu merkezde herkesin yürüme mesafesinde ulaşabileceği, inşallah projemizi tamamlıyor olacağız. Projemizin içinde bir kütüphanemiz, millet kıraathanemiz, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, botanik bahçeleri, oyun alanları gibi gencimizin, çocuklarımızın, yaşlılarımızın vakit geçireceği, her türlü faaliyetleri yapabileceği alanlar mevcut. Çorlu'muza gelip bu alanın Millet Bahçesi olacağı sözünü vermiştik. Kentsel dönüşümle ilgili yapacaklarımızın sözünü vermiştik. Şimdi o sözleri tutmanın gururunu, mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu çalışmalara ilaveten biliyorsunuz iklim değişikliği ile ilgili mücadele kapsamında eylem planlarımızı açıkladık. İnşallah Meclisimiz ile İklim Kanunu'nu ilk yarı yılda hazırlayıp yine şehirlerimizdeki etkilerini en aza indirecek, çevremizi, doğamızı koruyacak adımları da atacağız. Misafirperverliği için tüm Tekirdağlı, Çorlulu kardeşlerime teşekkür ediyorum." Dedi.

Çorlu Millet Bahçesi ziyaretine Bakan Kurum, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkıurt ve il protokolü katıldı.

Bakan Kurum, Çorlu’dan Süleymanpaşa’ya hareket etti. Süleymanpaşa’da Valilik Toplantı Salonu’na geçerek İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

 

TEKİRDAĞ’DAKİ BİNALARIN YÜZDE 60’I 2000 ÖNCESİ YAPILMIŞTIR

 

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum; "Bakanlığımızı ilgilendiren konuların başında deprem geliyor, depremle ilgili mücadele geliyor. Tekirdağ’ımızda bu noktada hakikaten büyük acılar yaşadı. 1912 Şarköy depreminde 2600 vatandaşımızı kaybettik ve Tekirdağ’ımız Marmara depremlerinde olsun, bölgeye yakın depremlerde olsun. Hem 1. Derece deprem bölgesi olması hasebiyle depremi çok yakından hti acılarını yaşadı. İstiyoruz ki biz Türkiye’nin hiçbir yerinde aynı acıları yaşamayalım ve şehirlerimizi depreme hazırlıklı hale getirelim. Bu çerçevede bugün ana gündem maddemiz kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü oldu. Bugün Çorlu’dan başlamak üzere Marmaraereğlisi’nde, Süleymanpaşa’mızda, Kapaklı’da Hayrabolu’da tüm ilçelerimizde yapılması gereken kentsel dönüşüm projelerini deprem dönüşüm projelerini hep birlikte istişare ettik. Bu çerçevede inşallah hızlı bir şekilde hazırlanan kentsel dönüşüm master planları çerçevesinde deprem dönüşümünü ilçemizin her bir noktasında yapmak istiyoruz ve inşallah Tekirdağ’ımızı güçlü sanayisiyle, tarımıyla, ekonomisiyle, doğal alanlarıyla çok daha güzel, çok daha yaşanabilir bir Tekirdağ yapmak için gayretlerimiz gece gündüz sürdürmeye devam edeceğiz. Tekirdağ’ımız da 200 bin binamız var, 200 bin binamızı incelediğimiz zaman %60 binamız 2000 yılı öncesi yapılmış yapılardır. 2000 yılı öncesi yapılmış yapılar. Yani 99 yönetmeliği sonrası yapılmış yapılar. Bu yapıların da büyük bir kısmı risk içerisinde. Tabi risk durumlarına baktığınızda acil veya öncelikli olanlar yine orta riskli, az riskli olanlar şeklinde sıralandırılabilir. Bu çerçevede bugün Büyükşehir Belediye Başkanımızla da istişarelerde bulunduk. Kendisine de bakanlığımızın tüm kentsel dönüşüm alanlarında her türlü desteği vereceğini, gerek maddi gerek teknik olarak Tekirdağ’da, Tekirdağlı vatandaşlarımızın yanında olduğunu söyledik, ifade ettik. Ve bunu sizler aracılığıyla da tekrar söylemek, ifade etmek isterim. Bu kapsamda hakikaten şehrin içinde köhneleşmiş, artık şehre tam anlamıyla hizmet veremeyen, hem gelen vatandaşlımıza hem oradaki esnafımıza artık külfet olmuş, ihtiyaçlarını giderememiş eski sanayi alanımız var. Yaklaşık 40 bin metrekarelik sanayi alanında 200’e yakın tesisimiz var, sanayi sitemiz var. Bu sanayi sitelerini şehrin dışındaki Karadeniz Mahallesi’nde belirlediğimiz 148 bin metrekarelik alana taşıyoruz. Bu çerçevede 400 sanayi sitesini inşallah Karadeniz Mahallesi’nde  belirlediğimiz alana inşasını gerçekleştiriyor olacağız. İnşaatı bakanlığımız Toplu Konut İdaresi eliyle yapacak. Burada vatandaşımızın eski sanayi alanındaki değeri neyse değerinin karşılığında Karadeniz Mahallesi’nde yapacağımız yerlerden hem oradaki dükkan sahiplerine, hem de kiracı esnafımıza şehrin içindeki sanayi sitesini taşımak suretiyle destek olacağız." dedi.

 


 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: BAKAN, KURUM'UN, TÜM, VAATLERİ, SÜLAYMANPAŞA'YA, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı