KEŞAN'DA GIDA OSB'NİN TEMELİ ATILDI

Bölge ekonomisi ve bölge istihdamına büyük katkı sağlayacak olan Keşan Gıda OSB’de temel atma töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Ekonomi Yayın: 18 Mart 2024 - Pazartesi - Güncelleme: 18.03.2024 16:58:00
Editör - İzzet MEDE
Okuma Süresi: 13 dk.
Google News

TRAKYA 2000 - Heyecanla beklenen ve bölge ekonomisi ve bölge istihdamına büyük katkı sağlayacak olan Keşan Gıda OSB’de temel atma töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla 15 Mart 2023 Cuma günü gerçekleştirildi.

Saat 16.00 sıralarında başlayan açılışa; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın yanı sıra Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Keşan Belediye Başkan Adayı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Edirne İl Başkan Vekili Aydoğan Akıncı, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)  Meclis Başkanı Ahmet Koru, Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ile meclis ve yönetim kurulu üyeleri, Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, İpsala TB Başkanı Necmi Sezer, Uzunköprü TSO Yönetim Kurulu İsmail Akalın, belediye meclisi ve il genel meclisi adayları, siyasi parti yöneticileri katıldı.

“Katma değeri yüksek marka ürünler üretecek sanayicilerimiz ile bir arada olacaktır”

Törende ilk olarak konuşan Şapçı, “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemiz adına gerçekten çok heyecanlıyız, uzun yıllardır hayallerini kurduğumuz OSB’nin bugün temellerini atmak üzere sizlerle beraberiz. Heyecanlıyız! Çünkü yıllardır Keşan, İpsala ve Enez ilçelerimizde tüm kurumlarımızla tek yumruk olarak bölgemizin sanayisini geliştirmek, OSB kazandırmak için mücadele verdik. 15 yıldır süre gelen mücadelemiz doğrultusunda hem bugün burada Keşan OSB hem de geçtiğimiz günlerde İpsala OSB için hayallerimizi gerçekleştirmeye yaklaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Her iki OSB’miz için de destekleri olan, katkı sağlayan ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. Keşan Gıda İhtisas OSB’miz gıda sektöründe faaliyet gösteren İş Adamlarımızın, Sanayicilerimizin ve Girişimcilerimizin dikkatini çekmektedir. Bölgemizin; başta jeopolitik konumu, ülkemizin Avrupa’ya açılan sınır kapılarına yakınlığı, hammadde tedarikine ulaşım kolaylığı, bölgemizin genç nüfus ve istihdam potansiyelinin yüksek olması, İpsala Tır Parkımızda mobil iç gümrükleme imkanının olması, ticari limanlara yakınlığı, Çanakkale Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyollarımız ile İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Kocaeli gibi önemli il ve ilçelerimize ulaşım kolaylığı özellikleri ile Keşan Gıda İhtisas OSB’miz tam anlamıyla cazibe merkezi olacaktır. OSB’miz; 140 hektarlık alanda 96 adet sanayi parseli, dış pazarlarda rekabet gücü olan, AR-GE ve İnovasyona önem veren, katma değeri yüksek marka ürünler üretecek sanayicilerimiz ile bir arada olacaktır. Keşan TSO olarak bölgemizde değişecek ve gelişecek olan Sanayimiz için hem göçü önleyip, bölgedeki işsizliği azaltılıp istihdamın artması hem de sanayiye nitelikli eleman yetiştirmek adına TOBB Proje Okulumuz Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Avrupa Birliği ve Trakya Kalkınma Ajansı destekli projeler kazandırarak; iş arayan değil, aranan çalışan olmaları hususunda çalışmalar ve projelerimizi yürütüyoruz. Yine aynı lisemizde Tarım Bölümümüzü faaliyete geçirdik.  Tarım alanı bakımından oldukça zengin olan bölgemizde, yetişen nitelikli iş gücü potansiyelimiz ile üretilecek olan hammadde ürünlerimizi GIDA İHTİSAS OSB’mizde değerlendirerek, katma değerli ürünler haline getireceğiz bu kapsamda da bölgemizin marka bilinirliliğini arttıracağız. Keşan TSO olarak, sadece sanayi alanında değil, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz ve Trakya Kalkınma Ajansımızın destekleri ile SOGEP kapsamında ‘Saros Gastronomi Merkezimizi de’ bölgemize kazandırıyoruz. Hem turizm sektörüne kalifiye eleman yetiştiriyoruz, hem de Coğrafi İşaretli Ürünlerimizle yenilikçi ve katma değerli ürünler üretilmesine katkı sağlıyoruz. Bu vesile ile Sayın Bakanımıza, Sayın Genel Müdürümüze ve Sayın Ajansımızın Genel Sekreterine teşekkür ederim.

Keşan TSO olarak Keşan Gıda İhtisas OSB’mizin hayata geçirilmesinde katkı sağlayan başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Edirne Valimize ve geçmiş dönemde görev yapmış Valilerimize, Edirne Milletvekillerimize, Keşan Belediye Başkanımıza, tüm kurum ve kuruluşlarımıza takdire şayan emeklerinden dolayı teşekkür eder, OSB’mizin camiamıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ederim, saygılarımı sunarım.” dedi.

“Tarım, tarıma dayalı sanayi ve turizm gibi güçlü değerlerimiz var”

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise konuşmasına bu kutsal toprakları bizlere emanet eden aziz şehitleri 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle saygı ve rahmetle andı.

Bölgenin istikbali için organize sanayi bölgesinin temelini attıklarını ifade eden Helvacıoğlu, “Son yıllarda dünya büyük girdaplardan geçiyor. Ekonomide, çalkantılı ve zorlu bir dönem yaşanıyor. Salgınlar, savaşlar, krizler küresel dengeleri değiştiriyor. Ticarette yaşanan bloklaşma, tedarik zincirlerinde daralmalar, tüm dünyayla birlikte bizi de etkiliyor. Buradan Türkiye’ye dönüp baktığımızda, ülkemiz son 21 yılda, güçlü, rekabetçi ve sürdürülebilir sanayiyi önemsedi. Ar-ge ve inovasyon yapısıyla güvenli bir liman oldu. Ülkemizin OSB’lerdeki performansı ise başlı başına bir başarı hikayesidir. Planlı sanayileşmeyle bugün OSB’si olmayan il kalmamıştır. OSB’ler, bugün ülke sathına yayılmıştır. Yatırımcılara bu OSB’lerde ciddi fırsatlar sunulmuştur. Bu sebeple bakanlığımıza ve hükümetimize şükranlarımızı arz ediyoruz.  Şimdi evrenselden ve ulusaldan yerele dönüp baktığımızda şanslarımız ve avantajlarımız bizi karşılıyor. İstanbul’a yakınız. Avrupa’nın yanı başındayız. Tarihteki adıyla yollar kavşağındayız. Tarım, tarıma dayalı sanayi ve turizm gibi güçlü değerlerimiz var. Bunları OSB ile taçlandıracak irademiz var.” şeklinde konuştu.

“Keşan OSB’de en kısa zamanda fabrikalar kurulacak”

2014’den bu yana, gıda OSB için büyük çaba gösterdiklerinin altını çizen Mustafa Helvacıoğlu,  sözlerini şöyle tamamladı: “Pandemi ve deprem bize hız kestirse de, durmadan ilerliyoruz. Ben çok başarılı olacağımıza inanıyorum. çünkü bu eseri büyütecek iradenin arkasında, ne mutlu ki birlik ve beraberlik, örnek bir sinerji var. Belediyemiz, Kaymakamlığımız, TSO’muz, borsamız, il genel meclisimiz var.  Keşan Gıda OSB müteşebbis heyetine ve emeği geçen herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum. Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal, Keşan’daki bu yatırımın heyecanını en fazla yaşayanlarımızdan biri. Sayın Dr. Fatma Aksal’a sürecin her aşamasındaki hassasiyeti, katkısı ve emeği için teşekkür ederiz. En önemli desteklerden biri olarak Edirne Valimiz Sayın Yunus Sezer’in gayreti, ilgisi ve çabası var. Sayın Valimize minnettarız. Bu çabada ne mutlu ki girişimcilik ve sivil toplum deneyimi olan,  gençliği ve dinamizmini ile bizi motive eden Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır var. Kendilerine katkıları ve teşrifleri için Keşan halkının şükranlarını arz ediyorum. Ama en önemlisi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklerine minnettarız. Türk sanayisine, müteşebbis ruhuna katkıları için şükranlarımızı arz ederiz. İnşallah; temelini attığımız Keşan OSB’de en kısa zamanda fabrikalar kurulacak. Ekonominin çarkları daha hızlı dönecek. Keşan OSB; Keşan’ı çekim merkezi yapacak. Keşan OSB; tarıma, çevreye ve değerlerimize duyarlı bir OSB olacak. Keşan; nasıl ki birçok alanda markaysa, Keşan OSB’de bölgede güçlü bir marka olacak. Keşan kazanacak, Edirne kazanacak Türkiye kazanacak. OSB’mizin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere tekrar şükranlarımı sunuyor Keşan’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

“Keşan Gıda OSB tüm bölgemize hayırlı olsun”

Helvacıoğlu’nun ardından konuşan Akalın ise, şöyle dedi: “18 Mart’ın arifesinde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Keşan’ımıza yapılacak olan OSB’nin fabrikalarla dolmasını temenni ediyorum. Keşan Gıda OSB tüm bölgemize hayırlı olsun.”

“Trakya’nın tek Gıda OSB’si”

Mehmet Akalın’ın ardından konuşan Fatma Aksal, çok heyecanlı olduklarını dile getirerek, “Uzun bir mücadeleden sonra Keşan Gıda OSB’nin temelini atıyoruz. Aynı zamanda İpsala’mızda da OSB’miz var ve onun da alt yapı çalışmaları başladı. Edirne bir tarım kenti. Ayçiçeği üretiminde birinci, buğdayda da dördüncü sıradayız. Edirne’de sanayi denince hep uzak durulmuş. Sanayi ile tarım el ele olursa gıda güvenliğimizi sağlarız. Trakya’nın tek Gıda OSB’si. Bütün bölgeye hitap eden bir yatırımın temelini atıyoruz. Çok uzun mücadeleler verdik. Burası mera vasfını yitirmiş bir alandı. Yaklaşık 10 yıl mücadele ettik. Buradan Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyorum. Vekil olduğumun ilk ayında Sayın Bakanımız buranın sanayi bölgesi olması için izin verdi. Bugün burada olmaktan çok mutluyum. Ülkemize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.” diye söyledi.

 

Vali Sezer ise Keşan Gıda OSB’nin hayırlı olmasını dileyerek, “4 organize sanayi bölgesini hayata geçirme çalışmalarında sona geldik. İpsala’da çok hızlı bir çalışma oldu. Alt yapı bitme aşamasına geldi. Yine bugün Keşan’da alt yapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Burası tarımın yoğun olarak yapıldığı bir yer. Burada tarıma dayalı bir sanayiyi hayata geçireceğiz. Edirne’de güzel bir ekibimiz var ve Edirne’yi önümüzdeki 5 yıl içerisinde Balkanların başkenti haline getireceğiz. Bunun için de tüm Bakanlarımızın desteği ve yoğun çalışmaları var. Buradan hepsine teşekkür ediyoruz. Ecdadımızın bizi bırakmış olduğu mirasa yakışır bir şekilde Edirne’mizi gelecek nesillere bırakmayı arzu ediyoruz.”

“Keşan Gıda OSB’nin nitelikli yatırımların adresi olacağına inancım tam”

Törende son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır konuştu.

Gıda sanayinin üretim altyapısını güçlendirecek, katma değerli üretime yönlendirecek adımları öncelikli olarak attıklarını dile getiren Kacır, “Gıda sektöründe yenilikçi ve rekabetçi bir anlayışla katma değerli üretimi desteklemek üzere bu alanda proje üreten herkese teşekkür ederim. Ülkemizin 4 bir yanında Gıda OSB kurduk. Bugün de ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısında önemli ulaşım ağların kesişim noktasında yer alan Keşan’ımıza kazandırdığımız Gıda OSB’nin temel atma töreninde olmanın mutluluğu paylaşıyoruz. Sahip olduğu coğrafi işaretli ürünlerle, tarımda ve hayvancılıkta önemli bir marka olan Keşan’a kazandırdığımız bu OSB’nin güçlü ARGE ve insan kaynağı vizyonu ile gıda sektöründe nitelikli yatırımların adresi olacağına inancım tam. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak söz veriyorum ki buraya nitelikli yatırımları getirmek için Valimizle, Vekilimizle, Belediye Başkanımızla, Keşanlılarla el ele omuz omuza çalışacağız. 140 bin hektarlık alanda 96 parsele sahip OSB’mizde inşallah 2024 yılı sonuna kadar alt yapı ve üst yapı çalışmalarını tamamlayacağız. Sanayicilerimizin yatırımlarına en kısa sürede başlamalarını temin edeceğiz. Bizler Türkiye için çalışan, hayal kuran, ekonominin büyümesi, gelişmesi ve hak ettiği seviyelere ulaşması için taş üstüne taş koyan herkesin destekçiyiz, yanındayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’de sürdürdüğümüz üretim hamlesine, milli teknoloji hamlesine, önümüzdeki dönem de devam ediyor olacağız. İnşallah bir sonra ki Edirne ziyaretimizde İpsala OSB’de fabrikaların temellerini de yine hep birlikte atacağız. Yine Uzunköprü’de de inşallah OSB’nin kuruluş çalışmalarını hızla tamamlayacak ve üretimin merkezi haline getireceğiz. Edirne’de sanayi dediğimizde 3 Y’yi aklımızda tutmaya devam edeceğiz. Yeşil sanayi, yenilikçi sanayi ve yüksek teknolojili sanayi. Edirne inşallah önümüzdeki dönemde kendisine yakışır şekilde, tarihte oynadığı o güçlü rolü yine bu bölgenin kalbi olarak oynamaya devam edecek. Birkaç gün sonra idrak edeceğimiz 18 Mart Şehitler Günü’müz vesilesiyle şehitlerimizi minnetle yad ediyor, gazilerimizi şükranla anıyorum.”

                Konuşmaların ardından Keşan Gıda OSB’nin temeli atıldı.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.