TARIMIN GELİŞMESİNDE KOOPERATİFÇİLİK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Soner Ilık: Tarımın gelişmesinde kooperatifçilik çok büyük önem taşıyor.

Ekonomi Yayın: 05 Temmuz 2023 - Çarşamba - Güncelleme: 05.07.2023 00:08:00
Editör - İzzet MEDE
Okuma Süresi: 3 dk.
Google News

TRAKYA 2000 - Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (Kırklareli TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, S.S. Boztaş Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Coşkun Uluk ile S.S. Avcılar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Levent Vatan’ı ağırladı.

Kooperatif Başkanları Coşkun Uluk ile Levent Vatan, Kırklareli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık’a köylerinde gerçekleştirilen Kooperatifçilik çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Yapılan çalışmalar ve gelecekte yapılması planlanan projeler ile ilgili istişarelerin yapıldığı ziyarette; Kırklareli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, yakın dönemde sanayi ve ticaret alanında yapmayı planladıkları faaliyetleri ile ilgili bilgiler aktardı.

* Kırklareli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Kooperatifleşme; üreticilerimizin, ürettikleri ürünlere hak ettikleri değeri elde edebilmeleri için çok büyük önem taşımaktadır”

Tarım’ın gelişmesinde Kooperatifçiliğin çok büyük önem taşıdığını ifade eden Kırklareli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık şunları kaydetti:

“Üreticilerimizin, ürettikleri ürünlere hak ettikleri değeri elde edebilmeleri için, tarımı görüp gözeten, bir merkezden tutarlı stratejiler üreten ve bunu uygulama gücüne sahip bölgesel bir yapı etrafında organize olmaları gereklidir. Günümüzde tarımsal piyasalarda güç sahibi olmak, üretimin çokluğuyla değil, ona dayanan örgütlerle sağlanabilmektedir. Dağınık bir yapıda farklı stratejiler izleyerek bireysel yapılan üretim faaliyetleri sorunların çözümünde yetersiz kalmakta, oysa planlı ve organize örgüt gücünden faydalanarak bireysel olarak çözülemeyen sorunlar kolaylıkla aşılabilmektedir.

Ülkemizde Tarım Kooperatifleri; Üretici örgütleri kırsal toplumun yaşam düzeylerini iyileştirmede, kıt kaynaklara sahip olan üreticilerin gelirlerini artırmada ve tarımsal gelişmeyi sağlamada önemli araçlardan biri olup, bütün dünyada etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Çiftçilerin kırsal kesimde dağınık yaşamaları, alıcı ve satıcılar karşısında güçsüz olmaları, ekonomik ve mesleki çıkarlarını korumak amacıyla, üreticileri Meslek Odaları, Kooperatifler, Sendikalar, Dernekler gibi farklı amaçlı örgütler kurmaya itmiştir. Kooperatifleşme, birlikten doğan güçten faydalanarak planlı ve organize hareket etme talebinin bir ürünüdür. Dolayısıyla, tarımda örgütlenmenin güçlenebilmesi, üreticilerin bu faaliyetin faydaları hakkında gerekli birikimi edinmeleri ile mümkündür.”

Kooperatif Başkanları Uluk ile Vatan, oda olarak yaptıkları çalışmalarından dolayı Kırklareli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık’ın şahsında tüm Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meclis Üyeleri’ne teşekkürler ederken, Başkan Ilık’ta da ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.